18.8 C
Skopje
26.4.2019 - 12:28

Ознака: никола груевски

Судењето за предметот „ТНТ“ одложено за 15 мај

На 15 мај ќе продолжи судењето за предметот „ТНТ“, на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски. Судијата...

Заев смета дека Албанија не му помогнала на Груевски во бегството

Премиерот Зоран Заев во интервју за тиранската телевизија Топ чанел, меѓу другото зборува и за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. На прашањето дали на...

Ново рочиште за „Титаник“, ќе се изведуваат материјални докази

Со изведување материјални докази, во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето за случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство во врска со изборни нерегуларности. Претседател...

Унгарската полиција ја прекина истрагата за случајот за Груевски

Поранешниот премиер Никола Груевски при премин на српско-унгарската граница поседувал легални патни докумнети, утврди унгарската полиција, која врз основа на тоа ја прекина истрагата...

Груевски: ОЈО да ги презентира јавно доказите против мене

По прес-конференцијата на Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески и обинителката Вилма Рускоска на која беше посочено дека поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ја...

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески и шефицата на ОЈО, Вилма Рускоска, на денешната прес-конференција одржана во Јавното обвинителство соопштија дека ќе се бара проширување...

Одбраната во „Траекторија“ бара смс пораките да не бидат доказ

Судењето за случајот „Таректорија“ односно постапката за избор на компанија за изградбата на автопатските делници Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид, продолжува на 5 март, кога судот...

Груевски ги сподели размислувањата за нова национална стратегија

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски се огласи по повод новонастанатата ситуација со името, по потпишаниот протокол за пристап на Македонија во НАТО, преку статус...

Албанската полиција нема сознанија дека снимките за бегството на Груевски се...

Генералниот директор на албанската полиција Арди Велиу одби да одговори на интересот на албанските новинари во врска со изјавата на македонскиот државен јавен обвинител...

Груевски: Немав помош од власта при излезот од Македонија

Поранешниот премиер и азилант во Унгарија, Никола Груевски, во интервју за ТВ Сител рече дека бил подготвен да оди во затвор, но оти во...