Ознака: никола груевски

Девет години затвор за Груевски и три за Јанакиески пресудени случајот...

Кривичниот суд Скопје, првообвинетиот во случајот ТНТ Никола Груевски (во бегство), го прогласи за виновен и го осуди на девет години затвор, додека обвинетиот...

Брзиот подем на бизнисменот Никола Груевски не поминува незабележано

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски бележи добар почеток во бизнисот, при што неговата консултантска фирма во Унгарија забележа заработка од 10 илјади евра во...

Ако добијам и шеста осудителна пресуда, дали нешто ќе се смени...

Пресудата за случајот ТНТ е закажана за 20 мај. Завршни зборови денеска дадоа дел од обвинетите, кои се изјаснија дека немаат сторено кривично дело...

Врховниот суд го отфрли барањето на Груевски за преиспитување на правосилната...

Врховниот суд го отфрли како недозволено барањето на поранешниот премиер Никола Груевски, поднесенo преку неговиот адвокат, за вонредно преиспитување на правосилната пресуда на Основниот...

„Црната листа“ на која се Груевски и Мијалков им порачува на...

Поранешниот македонски амбасадор Љупчо Арсовски за санкциите на Стејт департментот Санкциите не се изненадување, а претставуваат порака дека веќе не можете да влезете во политиката,...

Еден ден Груевски ќе мора да се врати и да се...

Премиерот Димитар Ковачевски во интервју за австрискиот весник „Ди Пресе“ се осврна и на судскиот систем во земјава, кој, како што вели, е ослободен...

„Плацови на Водно“: Груевски како премиер противправно стекнал имот, да му...

Судот да му изрече највисока казна на Никола Груевски , а за обвинетиот Сашо Мијалков казната да биде повисока од предвидената, предложи јавната обвинителка...

Стејт департмент: Груевски и Мијалков на црната листа на САД

Американскиот Стејт департментот ги стави на црната листа за патување поранешниот премиер Никола Груевски и екс директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК)...

Судот не дозволи детонација на „бомбите“ за „Плацови на Водно“

Снимените разговори помеѓу Никола Груевски и Орце Камчев нема да бидат докази во предметот „Плацови на Водно“, одлучи судот прифаќајќи ги тврдењата на одбраната...

Ќе одекнат ли „бомбите“ за „Плацови на Водно“ и во судница,...

Поранешниот премиер Никола Груевски кој е во бегство во Будимпешта, бара неговите два телефонски разговора со бизнисменот Орце Камчев објавени на Јутуб да бидат...