Ознака: николас мадуро

Златните резерви на Венецуела отворија нов фронт помеѓу Мадуро и Гуаидо

Самопрогласениот лидер на Венецуела Хуан Гуаидо ги повика британските власти да го спречат Николас Мадуро во земањето на златото на Венецуела од Централната банка...

Шпионите од соседството демнат врз кризата во Венецуела

Кога лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо беше накратко задржан од тајната служба во Венецуела, некои видоа вмешаност на странска влада во ова дело, пишува...

Кој е човекот што се фати во костец со Мадуро?

Група војници во Венецуела се свртеа против владата, изразувајќи верност кон опозицијата. Познавачите на состојбата предупредуваат дека јужноамериканската држава наскоро ќе остане без пари...

Помпео: Мадуро нема право да ги протера американските дипломати од Венецуела

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека претседателот на Венецуела, Николас Мадуро нема овластување да ги протера американските дипломати, откако лидерот на земјата му...

Венецуела во тајност го бара своето злато назад?

Претставници на власта во Венецуела, наводно, отпатувале во Лондон на преговори со Банката на Англија, со цел да вратат злато во вредност од над...

Атентат со дронови врз претседателот на Венецуела?

Мадуро тврди дека преживеал атентат со експлозивни дронови, а за нападот ги обвини опозицијата, Колумбија и САД. Пожарникари од местото на настанот, пак, тврдат...

Апсења во Венецуела по атентатот врз Мадуро

Властите во Венецуела уапсија 11 новинари по атентатот врз претседателот Николас Мадуро, соопшти Националниот синдикат на работници во печатот. - Единаесет новинари и соработници во...

Обид за атентат врз Мадуро со дронови

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро преживеа напад со дронови за време на свој говор. Инцидентот се случи за време на негово обраќање на воен...

Што се случува во Венецуела?

Пазар не постои, продавниците се празни, а СЗО објави дека просечниот Венецуелец има ослабено помеѓу 8 и 11 килограми. Таканаречената „Мадурова диета“ доведе до...

ЕУ: Изборите во Венецуела не ги исполнија стандардите

Изборите во Венецуела, на кои Николас Мадуро освои нов шестгодишен претседателски мандат, не ги исполнија меѓународните стандарди, соопшти денеска Европската унија и порача дека...