Ознака: николас мадуро

Мадуро предложи предвремени парламентарни избори

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро предложи одржување вонредни парламентарни избори за Националното собрание, чиј исход може опозицискиот лидер Хуан Гуаидо да го симне од функцијата...

Мадуро го отфрли ултиматумот за распишување претседателски избори

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро го отфрли ултиматумот на повеќе европски земји за распишување претседателски избори. Мадуро за шпанската телевизија Секста рече дека нема да...

Франција ќе го признае Гуаидо ако Мадуро до вечер не распише...

Француската министерка за европски работи Натали Лоазо денеска изјави дека Париз ќе го признае опозицискиот лидер Хуан Гуаидо како привремен претседател на Венецуела ако...

Пенс: Истече времето за дијалог со Венецуела

Американскиот потпретседател Мајк Пенс синоќа изјави дека поминало времето за дијалог со Венецуела, како и дека сите опции се на маса. – Ова не е...

САД треба да се држат настрана од Венецуела

Венецуела заслужува подобра власт, но Елиот Абрамс и Џон Болтон не треба да одлучуваат за нејзиниот изглед, се наведува во колумната на „Њујорк тајмс“ Ситуацијата...

Што би требало да стори Русија во Венецуела?

Рускиот претседател Владимир Путин своевремено испрати војска во Сирија, но Венецуела не е Сирија. Таа е оддалечена илјадници километри од Русија, во близина нема...

Нафтата „исплива“ во борбата за власт во Венецуела

Санкциите на Вашингтон кон Венецуела и обвинувањата на Николас Мадуро насочени кон САД во врска со нивните наводни мотиви поврзани со кризата во јужноамериканската...

Русија ја повика опозицијата во Венецуела на дијалог со Мадуро

Русија денеска упати апел до опозицијата во Венецуела да ги остави на страна сите предуслови и да почне преговори со претседателот Николас Мадуро за...

Мадуро: Трамп нареди да ме убијат

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро во интервју за за руската државна агенција РИА изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп и наредил на колумбиската Владата...

Јавниот обвинител бара забрана за излез на Гуаидо од земјата

Јавниот обвинител на Венецуела, Вилијам Саб побара денеска на опозицискиот лидер, кој се самопрогласи за времен претседател, Хуан Гуаидо да му се забрани излез...