Ознака: николас мадуро

Венецуелските власти наредија делумно затворање на границите

Владата лојална на венецуелскиот претседател Николас Мадуро нареди делумно затворање на границите на Венецуела, само неколку часа пред почетокот на реализацијата на американскиот план...

Мадуро: Порано или подоцна Гуаидо ќе одговара пред суд

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро му се закани на лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо дека „порано или подоцна“ ќе одговара пред суд, бидејќи го...

Мадуро го впери прстот кон „империјата“ на Трамп

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро ja нарече Владата на американскиот претседател Доналд Трамп „банда на екстремисти“ и го впери прстот кон САД, како главен...

Дачиќ: Србија не го менува ставот за Мадуро

Во време кога и ОН и ЕУ немаат усвоено единствен став за кризата во Венецуела, најмалку што можеме да направиме е да не го...

Мадуро одбива да ја прими хуманитарната помош од странство

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро, чиј легитимитет е доведен во прашање по одлуката на повеќе земји да го признаат спикерот на Националното собрание, Хуан Гуаидо...

Папата Франциско добил писмо од Мадуро, но сѐ уште не го...

Евентуалното посредување на Ватикан во Венецуела бара одобрување од две страни, изјави синоќа поглаварот на Римокатоличката црква Франциско и додаде дека примил писмо од...

Кога светските сили се борат, Венецуела страда

Растечката загриженост за можната геополитичка пресметка помеѓу светските сили поради Венецуела, би можела да се опише со африканската поговорка „кога слоновите се борат, тревата...

Мадуро: Нема да има избори, ќе им нанесеме неповратна загуба на...

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро ги отфрли барањата на опозицијата за итно спроведување на вонредни избори за шеф на државата. Тоа тој го изјави...

Мадуро предупредува на граѓанска војна

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро предупредува на опасност од граѓанска војна во земјата, додека се соочува со сѐ поголем притисок за негово заминување од власта....

Мадуро: Ако има пуч, Санчез ќе има крв на рацете

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро ги критикува европските држави кои го признаа опозицискиот лидер Хуан Гуаидо за претседател, а посебно остра критика упати кон...