Ознака: николас мадуро

Мадуро ја отфрли визијата на Чавез за да ја задржи власта?

Венецуелската влада тивко ја предава контролата врз нафтата на странски компании, во очајничкиот обид за одржување на економијата и останување на власт, по децении...

Ветувањата на Трамп му даваат нова надеж на Гваидо?

Откако привремениот претседател на Венецуела, Хуан Гваидо, неочекувано се појави како гостин на Белата куќа за време на годишното обраќање на американскиот претседател Доналд...

САД: Опозиционерот Гваидо мора безбедно да се врати во Венецуела

САД го предупредија венецуелскиот претседател Николас Мадуро дека треба да му овозможи на опозиционерот Хуан Гваидо безбедно да се врати во земјата по неговата...

Работите се сменија за Венецуела, но не според надежите на Гваидо

Анализа на Ник Патон Волш Си-ен-ен Што ќе стане со поборникот за промени, кој всушност самиот не се промени? Ова е прашањето што го мачи Хуан...

Повторувањето на боливиското сценарио наиде на пречка во Венецуела

Оставката на Ево Моралес од претседателската функција во Боливија им даде надеж на опозициските лидери во Венецуела што се обидуваат да ја срушат социјалистичката...

Ел Салвадор нареди на дипломатите од Венецуела да ја напуштат земјата

Ел Салвадор им нареди на дипломатите oд Венецуела да ја напуштат државата за 48 часа, соопштија властите. Како што се наведува, одлука е во согласност...

Русија ја поддржува легитимната власт во Венецуела

Русија ги поддржува сите легитимни органи на Венецуела, вклучувајќи ја и институцијата претседател, изјави рускиот претседател Владимир Путин на состанокот со својот венецуелски колега...

Гваидо најави бојкотирање на предвремените избори во Венецуела

Лидерот на опозицијата во Венецуела, Хуан Гваидо, порача дека политичките противници на претседателот Николас Мадуро нема да учествуваат на какви било предвремени избори што...

Гваидо по ниту една цена не го дава парламентот

Венецуелското Национално собрание ќе продолжи да функционира под какви било околности, рече лидерот на опозицијата, Хуан Гуаидо, пренесува „ТАСС“. Венецуелскиот парламент го контролираат политичките...

Гваидо предупредува на идните чекори на Мадуро

Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гваидо изјави дека претседателот Николас Мадуро се подготвува да го распушти парламентот и да распише нови избори. Ваквата одлука, според...