Ознака: николас мадуро

Мадуро помилува над 100 опозициски политичари во пресрет на изборите

Властите во Венецуела помилуваа над 100 опозициски политичари, вклучително и над 20 пратеници, кои биле обвинети за заговор против претседателот Мадуро. Потегот на венецуелските власти...

Мадуро и Гваидо ја почнаа битката за венецуелското злато во Лондон

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро и неговиот противник поддржан од Западот, Хуан Гваидо, почнаа борба за државните златни резерви вредни над милијарда долари кои...

Мадуро: Должен сум да го посетам Иран за да се заблагодарам...

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, најави дека во блиска иднина ќе го посети Иран за да разговара за потпишување билатерални договори за соработка што...

Венецуела почна правна битка за своето злато во Банката на Англија

Венецуела почна правна битка за пристап до златото вредно милијарда долари чувано во Банката на Англија. Венецуела тврди дека парите ѝ се потребни за...

Мадуро: Гваидо во Белата куќа го испланирал државниот удар во Венецуела

Лидерот на венецуелската опозиција, Хуан Гваидо, разговарал за поморска инвазија на Венецуела за време на посетата на Белата куќа, изјави венецуелскиот претседател Николас Мадуро,...

Мадуро: Уапсивме уште тројца платеници за обидот за инвазија

Уште тројца „платеници” се уапсени во саботата во рамки на истрагата за тајната мисија на која наводно целта ѝ била да го соборат од...

Каде затаи заговорот за соборување на Мадуро

Поранешниот припадник на морнаричките „Фоки“ за „Фајненшел тајмс“ порача дека планот бил „недоволно подготвен“ и „несоодветен“ Автори: Катрина Менсон и Гидеон Лонг Фајненшел тајмс Нивен лидер беше...

Фијаско во Венецуела во стилот на Заливот на свињите

Автор: Ишан Тарор Вашингтон пост Претставници на администрацијата на Доналд Трамп оваа недела, вклучувајќи ја и вчерашната изјава на претседателот, отфрлија секаква поврзаност со очигледно неуспешната...

Кои се озлогласените луѓе од доверба на Мадуро задолжени за венецуелската...

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро вчера го задолжи моќниот сојузник обележан од САД како наркобос, заедно со роднината на починатиот поранешен претседател Уго Чавез да...

Мистерија го обвива осуетениот заговор за соборување на Мадуро

Се почна со рутинска полициска контрола на пат во северна Колумбија. Неколку дена подоцна владата на Венецуела тврдеше дека има доказ за осуетен заговор...