Ознака: нигерија

Џихадисти киднапираа стотина луѓе во Нигерија

Џихадисти поврзани со групата Исламска држава киднапирале стотина луѓе и ги држат како заложници во североисточна Нигерија, соопштиле локални и воени извори. Екстремистите ИДВАП (Исламска...

„Мама Боко Харам“ е на мисија да ги спаси „синовите“ од...

Аиша Вакил (51) познава многумина од борците на теористичката организација Боко Харам уште од деца. Сега ги користи тие познанства за да издејствува мировни...

Напад на автобус со фудбалери во Нигерија

Фудбалерите и тренерите на нигерискиот фудбалски клуб Ифеањи Убах биле нападнати од вооружени луѓе во градот Каба додека патувале со нивниот автобус за меч...

Нигериската војска ослободи 25 деца заробени од исламистички групи

Нигериската војска денеска ослободи 25 деца откако утврди дека немаат врска со исламистичките групи на североистокот од земјата, соопшти УНИЦЕФ. Ослободените деца, 23 момчиња и...

Киднапирани жени во Нигерија биле принудени да раѓаат бебиња

Во Нигерија полицијата открила и спасила 19 заробени бремени девојки, кои биле киднапирани, силувани и принудени да раѓаат бебиња, кои киднаперите потоа ги продавале. Портпаролот...

Во зграда во Нигерија пронајдени над 300 деца и возрасни врзани...

Нигериската полиција спаси повеќе од 300 луѓе, повеќето од нив деца, кои биле врзани со синџири и заробени во зграда во градот Кадуна на...

Апсењето на ФБИ ја откри еволуцијата на нигериските интернет-измами

Со години, повеќемина измамници од Нигерија и од други земји преку досетливи лаги украле милиони долари од американски бизниси и поединци, префрлајќи ги незаконски...

Совладана Нигерија, Костески водечки стрелец

Во дуелот со Нигерија, Костески постигна 13 гола и со вкупно 19 реализации (шест од мечот со Аргентина) е прв на листата на стрелците...

Нигерија се придружи на африканската слободна економска зона

Нигерија, која е најголемата економија на афиканскиот континент, се согласи да го потпише договорот за слободна трговија. Нигерија ќе го потпише Африканскиот слободен трговски...

Кинески инженер стана племенски поглавар во Нигерија

Емир од Џива додели племенска титула на кинескиот инженер Конг Тао како знак на благодарност за неговата помош во подобрување на инфраструктурата во главниот...