10.3 C
Skopje
13.5.2021 - 1:54

Ознака: неуспех

Османи: Ги чувствуваме последиците од неуспехот на механизмите за снабдување со...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, учествуваше на онлајн-министерскиот состанок на алијансата за мултилатерализам, што на иницијатива на министрите за надворешни работи на Франција...

Ле Пен: Брегзит е голем неуспех за ЕУ

Претседателката на француската екстремна десничарска партија „Национално обединување“, Марин Ле Пен го поздрави „враќањето на слободата“ во Велика Британија. Таа оцени дека брегзит е застрашувачки...

Успехот не е конечен, неуспехот не е фатален

Сите спортски успеси се должат на секојдневна макотрпна работа, со долгорочни цели и стратегија. Во ракометот во Македонија одамна младите се на првото место,...

Другата страна на паричката

Искуството со предвремените избори во Македонија покажува дека тие се употребуваат како метод за префрлање на одговорноста и купување време од страна на политичарите,...

Вучиќ го призна неуспехот за разграничувањето

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера изрази жалење што пропаднала неговата идеја за конечно воспоставување компромисна граница меѓу Србите и Албанците, а тоа српскиот...

Русија сама си пукаше во нога со приемот на Македонија во...

Во македонскиот случај, Москва избра тактика однапред осудена на неуспех, смета Максим Саморуков од московскиот центар „Карнеги“ Максим Саморуков Во светските медиуми се зборува за најновиот...

Успехот и неуспехот на кантар, што ќе превагне?

Патот до успехот најчесто води преку куп неуспеси. Отсекогаш било така. Она на што се помислува кога ќе се каже „тие имаа среќа“, во...

Референдумот – анатомија на еден политички неуспех

Постреферендумските толкувања на резултатот од политичари, правници, аналитичари, слободни, цивил - новинари и други грант-шоу експерти, главно во насока на докажување дека два и...

Џонсон: Можно е Брегзитот и да не успее

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон предупреди дека е можен „неуспех“ на Брегзитот, оценувајќи дека премиерката Тереза Меј сега „ќе влезе во фаза во...

Владата си удира цврсти темели за нов неуспех

Точно дека ова што сега го имаме не е ниту политичка криза ниту криза на владината коалиција, но дефинитивно е кадровска криза, и тоа...