Ознака: несреќа

Нема преживеани во авионската несреќа во Етиопија

Конечниот биланс од авионската несреќа достигна 157 лица, од кои осум се членови на екипажот на авионот „боинг 737 макс 8“ на компанијата „Етиопиан...

Дали е безбеден најпродаваниот модел на „Боинг“?

Најпродаваниот патнички авион на „Боинг“ е под зголемено внимание откако беше вклучен во две трагични несреќи во последните пет месеци, што се заканува да...

„Вонземјаните“ меѓу нас

Во отсуство на навремени и прецизни информации, Македонија деновиве одново е преплавена со теории на заговори, кои се однесуваат на разни трагедии, исчезнати лица,...

И роднините до прво колено може да бидат обесштетени

Адвокати што се специјализирани за работа со отштетни предмети во осигурителните компании тврдат дека постои законска основа и роднините до прво колено на смртно...

Безредието убива

Граѓаните штотуку ги видовме на дело, по трагичната сообраќајна несреќа кај Ласкарци. Покажаа восхитувачко ниво на човекољубие, па дури и завидно ниво на способност...

Потребен е централизиран систем за брза реакција

Во организираните држави, каде што интегралниот систем на државата во сите сфери функционира и реагира на дразби речиси беспрекорно, постои еден потсистем за брза...

Скијачи затрупани во лавина на швајцарските Алпи

Неколку скијачи се затрупани во лавина во шварцарскиот скијачки центар Кран Монтана, соопшти денеска полицијата. Полицијата на кантонот Вале, каде што се наоѓа ски-центарот, на...

Некои наши иронии

Иронично е еден топоним за кој се врзува трагичен настан од конфликтот од 2001 година, наместо (заедничка) катарза, да „испилува“ раздор. Или не е:...

Четврта сообраќајна несреќа едноподруго на македонски автобус

Македонија во своето блиско минато не памети автобуска сообраќајна несреќа како онаа што се случи завчера на автопатот Скопје - Тетово, кога преполн автобус...

Неприспособена брзина при претекнување причинител на несреќата?

По несреќата, во јавноста веднаш проструија неколку верзии за тоа што би било можна причина за кобниот настан. Се шпекулираше со наводен инфаркт на...