-0.2 C
Skopje
26.1.2022 - 21:57

Ознака: неработна недела

Неработната недела станува реалност – за последиците ќе расправаме

Неделата како неработен ден станува реалност, како што порача министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, по повод изгласувањето на Законот за работните...

Русија воведува неработна недела по рекордниот број починати од ковид-19

Русија воведува неработна недела поради зголемувањето на бројките на заразени и умрени во пандемијата на коронавирусот, пренесе „Раша Тудеј“. Претседателот Владимир Путин нареди воведување платена...

Угостителите и туристичките агенции сакаат и понатаму да работат в недела

До овој момент разговаравме со угостителите и компаниите од туристичката дејност, и тие мислат дека не треба да се направат никакви измени во периодот...

Се разгледува кои сектори ќе работат и в недела

Откако министерствата ќе го разгледаат, нацрт-законот за неработна недела ќе биде објавен на ЕНЕР за да се слушне реакцијата од јавноста, соопшти министерката за...

Поради вирусот Путин ја прогласи неработна идната недела

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, ја прогласи неработна идната недела во земјата поради ширењето на коронавирусот. Како дел од борбата против ширењето на вирусот,...

За кого неработна недела?

И надвор од секторските разлики, интересно е да се следи како левицата во мултикултурна држава заговара неделата да биде неработен ден, што е засновано...

Хрватите сакаат неработна недела

Една општина во Хрватска почна со примената на предлогот на неработна недела за продавниците и пекарниците, а главниот мотив е заштита на традиционалните семејни...