38.8 C
Skopje
5.8.2021 - 16:30

Ознака: непријател

Загадувањето на воздухот сојузник на пандемијата и непријател на здравјето

Високото загадување на амбиенталниот воздух во последните три седмици претставува голем проблем за жителите на Кичево, кои се оптоварени и со пандемијата со коронавирусот,...

Мутацијата покажува зошто коронавирусот е голем непријател

Научниците веќе со месеци испитуваат дали коронавирусот мутирал и дали станува сѐ попренослив или посмртоносен. Новите докази упатуваат дека одговорот на скоро сите прашања...

И армијата во битка со невидливиот непријател

Секоја војска во своите редови има специјална опрема и експерти што се обучувани целата своја професионална кариера да се справуваат со зарази и контаминации,...

Бучавата непријател број два за скопјани

По извршените мерења на бучавата од сообраќајот, на неколку локации во Скопје, резултатите се алармантни. Измерени се максимални 111 децибели, двапати повеќе од дозволеното....

Институционалната ерозија е смртен непријател на државата

За економскиот развој, општествениот напредок и правичното општество, клучен е квалитетот на институциите околу кои се организираат општествата. Разликите помеѓу Норвешка и Нигерија, и...

Што сака Путин со Северна Кореја

Самитот меѓу Путин и Ким можеби не помина со толкава помпа како двете средби меѓу Трамп и Ким, но Пјонгјанг на него веројатно доби...

Жешкото време непријател на ловџиските кучиња

Ловџијата секогаш треба да носи вода за својот четириножен придружник во ловот и никогаш да не се потпира на природните извори, оти тие можат...

Пријателот на мојот непријател е мој непријател

САД во својата нова национална одбранбена стратегија ги означија токму Кина и Русија како најголема закана за безбедноста, дури поголема и од тероризмот. Стратегијата...

Корупцијата ѝ е најголем непријател на Источна Европа

Русија често се посочува како главна закана за бившите советски земји, но нивните најголеми проблеми се корупцијата, невладеењето на правото и заткулисните судири, смета...