7.2 C
Skopje
21.11.2019 - 2:51

Ознака: непотизам

Непотизмот и политиката како семеен бизнис не се македонска измислица

Неодамна странски амбасадор во нашата земја предупреди дека ниту преговорите ниту нивното членство во ЕУ не придонесоа да се променат нештата во некои од...

Судијата Панчевски нема да одговара за непотизам

Судијата Владимир Панчевски нема кривично да се гони за злоупотреба на службената положба и овластување, односно за тоа што, додека бил претседател, го вработил...

Кланот Болсонаро го следи примерот на американската „семејна политика“

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро му ја понудил амбасадорската позиција во САД на неговиот син, Едуардо, со што би можел повторно да ги отвори полемиките...

Политиката во Грција е семеен бизнис

Грчката политичка сцена, слично како други во светот, е проткаена со многу семејни династии. Уште од крајот на воената хунта, на челото на власта...

Антикорупциска бара кривично да се гони Владимир Панчевски

Антикорупциската комисија ќе поднесе иницијатива за кривично гонење на одговорни и службени лица во Основниот суд Скопје 1, меѓу кои и за поранешниот претседател...

Бомбашите се вратија

Феноменот на „бомбите“ во македонското општество е само видлива манифестација на вирусот на корупцијата, непотизмот и клиентелизмот кај политичарите. Бомбите се своевидно вадење сипаници, кога...

Антикорупциска затвора застарени предмети: Имало непотизам, но не и одговорност

Антикорупциската комисија на денешната седница затвори повеќе предмети за кои утврди дека имало непотизам и судир на интереси кај дел од поранешните функционери, но...

Советот на Европа препорачува транспарентни и јасни постапки при вработување

Во услови на се поголемата недоверба на граѓаните кон властите, потребна е борба против непотизмот и гарантирање на непристрасноста на процедурите за вработување, смета...

Непотизмот не е македонска измислица

Деновиве во нашата земја се води голема расправа во врска со непотизмот и семејните врски и вработувања во јавните институции. Но, и во светот...

Непотизмот како стил на живеење и владеење

Притисокот на партиското членство и незадоволството, кое зовриваше од ден на ден во партијата, беа посилни од намерите на новата социјалдемократска власт за спроведување...