Ознака: немири

Ако не се бориме, тоа ќе биде крајот за Хонгконг

  Кампусот на Политехничкиот универзитет беше сцена каде што се одиграа жестоки судири на полицијата и демонстрантите Ал џезира Полицијата на Хонгконг денес ги проби барикадите на...

Бастионот на стабилноста урнат за грст пезоси

Економист Практиките кои го оправдуваат просперитетот немаат голема поддршка кај народот Кога на 19 октомври падна мрак, генералот Хавиер Итуриага, командантот на националната одбрана на Чиле,...

Смртоносните немири ги вратија сеќавањата за диктатурата на Пиноче

По итен состанок доцна во неделата, претседателот на Чиле, Себастијан Пињера ја бранеше својата одлука да воведе вонредна состојба и да распореди војници на...

Mировната порака на францускиот Спајдермен не им се допадна на сите

Французинот кој стана познат по тоа што се искачуваше на повеќе различни облакодери во неколку светски метрополи, пристигна во Хонгконг и на една од...

Кина нема да го толерира надворешното мешање во Хонгконг

Кинески владин претставник изјави дека западни политичари ги поттикнуваат немирите во Хонгконг со цел да создадат проблеми кои ќе го закочат кинескиот напредок. Ханг Гуанг,...

Насилните протести ги натераа властите во Шри Ланка да го продолжат...

Втора ноќ последователно, властите во Шри Ланка беа принудени да воведат полициски час, откако на повеќе локации во земјата се појавија протести против муслиманите,...

Провокација со верската книга предизвика немири во Данска

Данската полиција приведе 23 лица поради насилство, откако ултрадесничарски провокатор фрли копија од Куранот во воздух во мигрантски кварт во Копенхаген. Полицијата во Копенхаген соопшти...

Тодоров го маскирал Села во полицаец, а Шекеринска во докторка за...

Никола Тодоров, поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ кој денеска сведочи во Кривиен суд за немилите настани во Собранието кажа дека на 27 април за да може...

Заев ќе сведочи во Кривичен суд

Со сослушување на сведоци предложени од обвинителството во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува судскиот процес за случувањата во Собранието на Република Македонија на...

Атина врие

Инциденти беа регистрирани за време на генералниот штрајк во Атина, кога членови на организации и здруженија што не се дел од двата најголеми грчки...