Ознака: немири

Зошто смртта на Џорџ Флојд e критична точка за Америка?

Авторка: Шарлот Алтер Тајм За многу Афроамериканци кои ги преплавија улиците во десетици градови изминатиов викенд, убиството на Џорџ Флојд беше само уште една огорченост во...

Американските протести прераснуваат во хаос

  Протестите поради смртта на Џорџ Флојд се проширија низ САД, со што луѓето го изразуваат незадоволството во Минеаполис, Вашингтон, Њујорк, Лос Анџелес, Бостон...  Забележани...

Случајот „Џорџ Флојд“: Повиците за правда одекнуваат низ огнот и хаосот

Демонстрантите вчера упаднаа во полициска станица во Минеаполис предизвикувајќи пожар Кажете го неговото име! Демонстрантите ја извикуваа оваа парола додека полицајците во полна опрема ги...

Забраната за посети предизвика немири во италијанските затвори

Еден затвореник починал вчера по немирите во затворот во Модена, Италија, пишува „Гардијан“. Немирите избувнале кога затворениците дознале дека со новата уредба за итни случаи,...

Во нови немири во Багдад повредени најмалку 14 лица

Најмалку 14 лица се повредени денеска во Багдад во нови судири со демонстрантите и полицијата, додека 17 лица се повредени во јужниот град Насиријах. Безбедносните...

Ако не се бориме, тоа ќе биде крајот за Хонгконг

  Кампусот на Политехничкиот универзитет беше сцена каде што се одиграа жестоки судири на полицијата и демонстрантите Ал џезира Полицијата на Хонгконг денес ги проби барикадите на...

Бастионот на стабилноста урнат за грст пезоси

Економист Практиките кои го оправдуваат просперитетот немаат голема поддршка кај народот Кога на 19 октомври падна мрак, генералот Хавиер Итуриага, командантот на националната одбрана на Чиле,...

Смртоносните немири ги вратија сеќавањата за диктатурата на Пиноче

По итен состанок доцна во неделата, претседателот на Чиле, Себастијан Пињера ја бранеше својата одлука да воведе вонредна состојба и да распореди војници на...

Mировната порака на францускиот Спајдермен не им се допадна на сите

Французинот кој стана познат по тоа што се искачуваше на повеќе различни облакодери во неколку светски метрополи, пристигна во Хонгконг и на една од...

Кина нема да го толерира надворешното мешање во Хонгконг

Кинески владин претставник изјави дека западни политичари ги поттикнуваат немирите во Хонгконг со цел да создадат проблеми кои ќе го закочат кинескиот напредок. Ханг Гуанг,...