19 C
Skopje
29.10.2020 - 14:51

Ознака: немири

Нигериската полиција се мобилизира по немирите и убиствата на протестите

Началникот на нигериската полиција во саботата нареди мобилизација на сите сили и ресурси за да се стават под контрола уличните протести, најголеми во последните...

Немири во Малме по палење на Куранот

Немири избувнаа во јужниот шведски град Малме. Повеќе од 300 луѓе излегле на протест по акцијата на екстремно десничарските активисти коишто го запалиле Куранот,...

Лукашенко и Путин уверени дека немирите во Белорусија брзо ќе стивнат

Oфицијален Кремљ денеска изрази увереност за брзо решение на кризата во Белорусија, каде претседателот Александар Лукашенко, сојузник на Москва, се соочува со протести по...

Тројца убиени и 110 уапсени во немирите во Индија

Наводно навредлива објава на Фејсбук доведе до насилство на улиците на Бенгалуру, Индија, при што полицијата употреби солзавец за да ги растера демонстрантите. Три...

Зошто смртта на Џорџ Флојд e критична точка за Америка?

Авторка: Шарлот Алтер Тајм За многу Афроамериканци кои ги преплавија улиците во десетици градови изминатиов викенд, убиството на Џорџ Флојд беше само уште една огорченост во...

Американските протести прераснуваат во хаос

  Протестите поради смртта на Џорџ Флојд се проширија низ САД, со што луѓето го изразуваат незадоволството во Минеаполис, Вашингтон, Њујорк, Лос Анџелес, Бостон...  Забележани...

Случајот „Џорџ Флојд“: Повиците за правда одекнуваат низ огнот и хаосот

Демонстрантите вчера упаднаа во полициска станица во Минеаполис предизвикувајќи пожар Кажете го неговото име! Демонстрантите ја извикуваа оваа парола додека полицајците во полна опрема ги...

Забраната за посети предизвика немири во италијанските затвори

Еден затвореник починал вчера по немирите во затворот во Модена, Италија, пишува „Гардијан“. Немирите избувнале кога затворениците дознале дека со новата уредба за итни случаи,...

Во нови немири во Багдад повредени најмалку 14 лица

Најмалку 14 лица се повредени денеска во Багдад во нови судири со демонстрантите и полицијата, додека 17 лица се повредени во јужниот град Насиријах. Безбедносните...

Ако не се бориме, тоа ќе биде крајот за Хонгконг

  Кампусот на Политехничкиот универзитет беше сцена каде што се одиграа жестоки судири на полицијата и демонстрантите Ал џезира Полицијата на Хонгконг денес ги проби барикадите на...