Ознака: недоверба

Вирус на недоверба

А токму оваа криза беше идеална шанса да се врати довербата на граѓаните во институциите. Не дека тоа ќе беше лесна работа. Видовме како...

Вирусот на стигматизацијата поопасен од короната

За да биде проблемот уште поголем, меѓу оние што се заразени од вирусот има и медицински лица, кои вирусот го добиле борејќи се со...

Дали и колку сме параноични?

Живеејќи во општество во кое напредните технологии овозможуваат непречено следење на движењето и комуникациите со другите луѓе, а подгревани од постојаните известувања за можна...

Италијанскиот Сенат ќе расправа за недоверба на владата

Италијанскиот Сенат денеска ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Кризата минатата недела ја почна министерот за внатрешни работи...

Недовербата во вакцините не ја спречува имунизацијата

Милиони деца ширум светот годишно умираа поради инфекции како што се малите сипаници. Денес, благодарение на програмите за имунизација, повеќе не се бележат такви...

Европскиот тренд на недоверба во вакцините е присутен и во Македонија

Најновото глобално истражување на ставовите на луѓето кон науката откри голема криза во поглед на довербата во вакцините во Европа. Податоците покажуваат дека 59...

Изгласана недоверба на шведскиот премиер Ловен

Шведскиот Парламент денеска му изгласа недоверба на премиерот Стефан Ловен, јави ДПА. „За“ доверба на Ловен се изјаснија 142 пратеници од левицата, додека 204 претставници...

Продолжува расправата во грчкиот Парламент, се гласа недоверба на Владата

Во грчкиот Парламент пред 10 часот по локално време почна третиот дел по поднесеното барање од Нова демократија за гласање недоверба на Владата. Договорот...

Изгласана недоверба на Рахој, Санчез нов премиер на Шпанија

Шпанскиот Парламент му изгласа недоверба на премиерот Маријано Рахој и тој е заменет со лидерот на социјалистите Педро Санчез. За негова смена гласаа 180...