13.8 C
Skopje
18.6.2021 - 6:45

Ознака: недела

Тренчевска: Трговците кои ќе работат во недела ќе добијат двојна дневница...

Работниците за својата работа во недела ќе добиваат дневница повисока за најмалку 50 отсто од редовната дневница, а дополнително, ќе добијат и слободен ден...

МТСП: Нема простор за злоупотреби на правото недела ден на неделен...

Измените на Законот за работните односи, кој беше усвоен на вчерашната владина седница, прецизно утврдува дека недела е ден на неделен одмор и гарантира...

Дејности што ќе можат да работат во недела и за празник

Од 1 октомври недела станува неработен ден за сите. Сепак, од ова законско решение ќе има исклучоци. Со предлог законот се предвидени следните исклучоци за...

Недела станува неработен ден од 1 октомври

Од 1 октомври недела станува неработен ден за сите, соопшти премиерот Зоран Заев по денешната владина седница. Усвоени се измените во законите за работни...

Работниците ангажирани во недела ќе земаат 100 проценти поголема дневница

Министерот за економија, Крешник Бектеши соопшти дека со новиот закон за трговија се предвидува 100 проценти поголема дневница за вработените кои се ангажирани во...

Битиќи: Недела неработен ден е реалност, но в година

Владината мерка за недела неработен ден ќе се преточи во законско решение, и тоа најбргу што може, тоа е ветување што Владата го стави...

Најновата „Златна бубамара на популарноста“ в недела на Канал 5

В недела, 28 март, на телевизијата Канал 5, со почеток во 20 часот, ќе се емитува 24-то издание на манифестацијата „Златна бубамара на популарноста“. Најслушаното...

Недела работен ден за 36 дејности

Предлог-законот со кој недела ќе се прогласи за неработен ден за сите е во завршна фаза, а со последните преговори се дефинирало кога ќе...

Оние што ќе работат во недела да добијат додаток на плата...

Економско-социјалниот совет (ЕСС) на денешната седница продолжи со дискусијата за предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за работни односи, а со кој се...

Шахпаска: Блиску сме да дојдеме до конечното решение за недела како...

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска пред членовите на Економско-социјалниот совет (ЕСС) ја презентираше последната верзија на Предлог-законот за изменување и...