Ознака: Неготино

Поднесено обвинение за поранешен градоначалник на Неготино

Обвинителството од Кавадарци до Судот во Неготино поднесе обвинение за поранешен градоначалник на Неготино за злоупотреба на службената положба, пренесе МИА. -Надлежен јавен обвинител од...

Отворен нов пензионерски дом во Неготино

Нов пензионерски дом за пензионери со мали пензии беше отворен денеска во Неготино. Се работи за осум посебни станови во кои се сместени два...

Несовесни неготинци печат ракија со прегорено моторно масло

Несовесни граѓани во кантите за отпад си ставаат зимница, а ѓубрето го фрлаат на тротоарот. Ваков сомнеж изразуваат неготинци, реагирајќи дека неодговорни сограѓани ја...

Дваесет и седум години од загинувањето на војникот Јован Димитров

Дваесет и седум години од загинувањето на војникот Јован Димитров беа одбележани денеска во Неготино, со положување цвеќе пред неговата спомен биста. Младиот неготинец...

Шпаркасе Банка на нова локација во Неготино

Шпаркасе Банка Македонија со свечен настан за клиентите ја отвори експозитурата во Неготино, на нова атрактивна локација на ул. „Ацо Аџи Илов“ бр.10, во...

Прегазено 11-годишно девојче на паркинг пред болница

Единаесетгодишно девојче од Велес е тешко повредено во Неготино кога во дворот на една здравствена установа во неа удрило патничко возило „Киа Спотаж“. Полицијата соопшти...

Автомобил излетал од патот Неготино-Кавадарци, возачот повреден

Едно лице e повредено синоќа пред полноќ откако „ауди“ излетало од регионалниот пат Неготино-Кавадарци, во кавадаречкото село Марена. - Се работи за патнички автомобил марка...

Се преврте автомобил на патот Кавадарци-Неготино, повредени две лица

Две лица биле повредени синоќа во сообраќајна несреќа на патот Кавадарци-Неготино откако се превртел  автомобилот во кој се возеле. Повредени се возачот на автомобилот „мерцедес”...

Во Неготино отруени и затруени неколку кучиња

Здружението „Срце за животните-Тиквеш” од Кавадарци денеска алармираше дека е расфрлан отров низ Неготино, при што затруени и отруени се неколку кучиња. Од Здружението порачуваат...

Се истражува археолошкиот локалитет Градиште-Антигонеа кај Неготино

Се истражува археолошкиот локалитет Градиште-Антигонеа кај Неготино. Продолжуваат ископувањата од меѓународниот проект почнат во 2009 година. Активностите се реализираат од страна на НУ Археолошки...