14.7 C
Skopje
21.10.2019 - 22:36

Ознака: Неготино

Тракторист загина во Неготино

Четириесет и петгодишен жител на Неготино вчера додека работел со трактор на нива во атарот на селото Тимјаник, му се превртел тракторот и тој...

Oтворена ликовната колонија – „Неготино“ 2019

Во организација на Музеј на град Неготино синоќа со пригодна свеченост започна првата ликовна колонија - „Неготино“ 2019. На колонијата уметници од Неготино, Скопје,...

Силјановска: Во Европа не се оди без владеење на правото

Национализам е да му го негирате на соседот правото на самоопределување. Да го прекрстувате соседот, а анационализам е, или непостоење на национална свест, да...

Од утре градежни работи на патот Неготино – Лакавица, сообраќајот ќе...

На регионалниот патен правец Неготино – Лакавица од утре ќе се извршуваат градежни работи на пат, реконструкција на мост на реката Вардар кај село...

Промена на режимот на сообраќај на патот Неготино-Кавадарци

На регионален пат Р1103, делница Неготино-Кавадарци, денеска ќе има промена на режимот на сообраќај, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Причина за промената се најавените градежни активности...

Кумановски графичари изложуваат во Неготино

Во Музејот на градот Неготино е отворена изложба на графики на која се поставени 13 дела од кумановските графичари: Зоран Јакимовски, Мирослава Цветковиќ, Стефан...

Во чест на Свети Трифун, Неготино ќе избира најдобри вина и...

Во чест на верскиот празник Свети Трифун кој се смета за заштитник на лозарите и кога симболично започнува закројувањето на лозјата, Неготино ќе избира...

Поднесено обвинение за поранешен градоначалник на Неготино

Обвинителството од Кавадарци до Судот во Неготино поднесе обвинение за поранешен градоначалник на Неготино за злоупотреба на службената положба, пренесе МИА. -Надлежен јавен обвинител од...

Отворен нов пензионерски дом во Неготино

Нов пензионерски дом за пензионери со мали пензии беше отворен денеска во Неготино. Се работи за осум посебни станови во кои се сместени два...

Несовесни неготинци печат ракија со прегорено моторно масло

Несовесни граѓани во кантите за отпад си ставаат зимница, а ѓубрето го фрлаат на тротоарот. Ваков сомнеж изразуваат неготинци, реагирајќи дека неодговорни сограѓани ја...