6 C
Skopje
14.11.2018 - 10:36

Ознака: невреме

Совршено невреме

Американскиот фотограф Дастин Фарел, опремен со камерата „Фантом Флекс 4“ која може да забележи илјада слики во секунда, патуваше низ САД за да ги...

Олујно невреме го погоди Сараево (Видео)

Главниот град на Босна и Херцеговина(БиХ) Сараево денеска беше погодено од олујно невреме проследено со пороен дожд, грмотевици и град. За кратко време наврнало огромно...

Кичево зафатено од силно невреме

Во раните попладневни саати, Кичево и околината ги зафати силно невреме проследено со интензивни врнежи од дожд, силни електрични празнења и ...

УХМР: Вечер невреме со пороен дожд и грмежи

Невреме со пороен дожд, грмежи и засилен ветер вечер ќе ја зафати територијата на Република Македонија, соопшти Управата за хидрометеролошки работи. Во западните и северните...

Силните дождови однесоа петнаесет животи во Пакистан

При силните дождови, кои го погодија северозападниот дел на Пакистан, загинаа најмалку 15 лица, меѓу кои и деца, а повредени се десетина луѓе. Високиот претставник...

Грмотевици, пороен дожд и силен ветер најавува УХРМ за утре

Нестабилно време, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, најавува за утре УХМР. Според метеоролозите, локално процесите се очекува да бидат поинтензивни. -...

Силно невреме ја погоди Истра, градот формираше купишта мраз дебели 40...

Силно невреме прследено со град, го погоди попладнево северниот дел на Истра, при што се формирале купови мраз подебели од 40 сантиметри. Обилен дожд го...

Силно невреме во Солун

Силна бура со грмотевици, проследена со град, го погоди попладнево Солун, при што градската противпожарна спасувачка служба примила повеќе од 300 повици за помош. Спасена...

Поплави 2016-2018 (не)научени лекции

Познавачите на состојбите и стручни луѓе тврдат дека вакви поројни дождови нема да ни предизвикуваат какви било опасности доколку сите канали се исчистени и...

Невреме во демирхисарско, Слепче погодено од град

Доцна попладнево демирхисарскиот крај  го зафати силно невреме со врнежи од дожд и град. Во селото Слепче кое е најпогодено од невремето, врнел град којшто...