Ознака: невреме

Силно невреме ја зафати Грција – најпогодени Халкидики и Тасос

Силно невреме со обилни дождови и грмотевици го погоди северниот дел од Грција, пренесоа грчките медиуми. Најтешко се погодени островот Тасос и Халкидики, јави „Катимерини“. На...

Морето исфрли тони ѓубре кај Дубровник

Хрватското крајбрежје од вчера попладне е погодено од силно невреме, проследено со силен ветер, којшто предизвика проблеми во сообраќајот. Издаден е црвен аларм за...

Хрватска погодена од силно невреме, во Дубровник ветерот достигна 143 километри...

Хрватска е погодена од невреме, кое создава големи проблеми во сообраќајот, посебно на приморјето каде дува многу силен ветер, информираат локалните медиуми. На Јадранската магистрала...

Невреме во Франција остави без електрична енергија 140.000 домаќинства

Најмалку 140.000 домаќинства останаа денеска без електрична енергија, кога силно невреме погоди делови од Франција, а голем број патишта беа блокирани поради паднати стебла. Бурата...

Силно невреме во САД, има и жртви

Најмалку две лица загинаа, а повеќемина се повредени, поради невреме што го зафати поголемиот дел од САД. Поради невремето 500.000 луѓе останаа без електрична...

Однесувањето на ловџијата во случај на невреме

Стручен тим професори за електрицитет од Дортмунд (Германија), кои се и ловџии, проучувале како дејствува невремето на ловџијата и како треба да постапи кога...

Невреме во Хрватска

Силно невреме ја зафати Хрватска, а поројниот дожд донесе поплави во Загреб. Невремето е проследено со силен ветер, а во Нова Градишка на улиците паднале...

Силно невреме ја погоди Европа, во Словачка загина девојче, Чешка без...

Силна бура ја погоди централна Европа – девојче загина во Словачка, а железничкиот сообраќај привремено е прекинат во северна Германија и затворени се две...

Големо невреме во Шпанија, двајца пронајдени мртви под автомобил

Силно невреме и дожд го погодија вчера истокот на Шпанија, а во големата стихија загинале најмалку две лица, пренесува „Гардијан“. Тамошните итни служби соопштија дека...

Силно невреме ги зафати Словенија и Хрватска

Силно невреме ги погоди денеска Словенија и Хрватска. Откако бурата ја зафати Словенија каде што силниот ветер корнеше покриви, студениот бран стигна и во Хрватска,...