5 C
Skopje
17.1.2019 - 14:33

Ознака: невреме

Ураганот „Лесли“ напредува кон Шпанија и Португалија

Ураганот „Лесли“ брзо напредува преку источниот Атлантик кон Шпанија и кон Португалија каде според прогнозите, ќе стигне денеска и утре. „Лесли“ е лоциран на...

Грција зафатена од медитеранскиот циклон „Зорбас“

Силен ветер и обилни врнежи од дожд носи медитеранскиот циклон кој во Грција го доби името „Зорбас“ и зафати големи делови од земјата. Од Јонското...

Силниот ветер предизвика материјална штета во Хрватска и Црна Гора

Силните ветрови и високите бранови кои во Јадранското Море достигнаа до пет метри височина, предизвикаа прекин на многу фериботски линии во хрватскиот град Сплит. Температурата...

Невреме го зафати Куманово

Денеска во попладневните часови Куманово го зафати невреме проследено со силен ветер кој сеуште трае, а во градот предизвика и материјални штети. Имено од силината...

Оркански удари на ветрот во Сплит корнат дрва

Изненадувачки силна бура дува денеска на широкотo подрачје на Сплит, каде орканските удари на ветрот достигнуваат брзина од 122 километри на час. Во Подвелебитскиот...

Ветер со силина на ураган остави без струја 140.000 домаќинства во...

Урагански ветер вчера остави без електрична енергија 140.000 домаќинства во Чешка, соопшти националната компанија „Чешки енергетски претпријатија“. - Утврдивме 120 дефекти во системот за...

Флоренс донесе поплави, остави пустош

Ураганот Флоренс, пред да ослабне до тропска бура, зеде најмалку пет жртви во Северна Каролина. Националниот центар за урагани во Мајами синоќа соопшти дека силата...

Слабеењето на Флоренс нема да ја намали неговата закана

Јачината на ураганот Флоренс се намали на категорија еден, но неговиот обем подразбира оти би можел да удира во источниот брег на САД со...

Ураганот Флоренс ќе удира како Мајк Тајсон

Метеоролошките прогнози во САД за ураганот Флоренс се загрижувачки и покрај тоа што се очекува ураганот да скршне на лево во текот на неделава,...

Американците не сакаат да ги стават животите на коцка со ураганот...

Повеќе сојузни држави во САД упатија повик за евакуација на жителите, подготвувајќи се за потенцијално катастрофалното невреме со доближувањето на ураганот Флоренс до источниот...