Ознака: невреме

Силно невреме ја зафати Хрватска, во Србија температурите нагло се спуштија

Силно невреме, со ветрови кои кршат гранки и откорнуваат покриви од куќите го зафати регионот. Град и снег паѓаа во Хрватска, а силното невреме...

Смртоносно невреме ги погоди САД

Најмалку 11 лица загинаа, а над 1.000 летови се откажани, стотици илјади лица останаа без струја во седум американски сојузни држави, кога бурата, што...

Забрана за влез на товарни возила во Грција поради невреме

Од 5 часот утрово, до 24 часот на 6 јануари, според добиените информации од грчките погранични служби, е воведена забрана за влез за сите...

Поројни дождови предизвикаа поплави во Хрватска и во Црна Гора

Силниот ветер кој од вчера дува во поголемиот дел на Хрватска, особено во Далмација, со себе донесе и поројни дождови. Еден од најпогодените градови е...

Силното невреме однесе животи во Шпанија и во Португалија

Најмалку осум луѓе загинаа во силното невреме, проследено со поплави, што ги зафати Шпанија и Португалија изминатите неколку дена. Во Андалузија настрада сурфер, еден...

Силно невреме ја погоди Франција

Едно лице почина, а петмина се повредени на југозападот од Франција заради силните ветрови што на атлантското крајбрежје дуваа со јачина од 140 километри...

Силно невреме го прекина траектниот сообраќај на среден Јадран

Поради силно невреме на среден Јадран, траектната линија Макарска – Сумартин денеска беше откажана, а попладнево беа откажани и катамаранските линии Сплит-Вис, Сплит-Бол-Јелса и...

Силна снежна бура во САД

Силно невреме ги зафати САД, при што загинаа најмалку две лица, а предизвикани се и бројни сообраќајни пореметувања во воздушниот и патниот сообраќај. Меѓу...

Невреме предизвика поплави на Халкидики

Невообичаените температури за овој период од годината и дождовите предизвикаа големи поплави во Грција. Силни дождови ги поплавија туристичките центри во Халкидики, Кавала, Тасос...

Силно невреме го погоди западниот дел на Грција, две лица се...

Двe лица се удавија кога нивниот закотвен рибарски чамец потона откако обилни дождови и грмежи ја зафатија Грција, соопштија денеска официјални лица на крајбрежната...