19.1 C
Skopje
24.5.2019 - 13:43

Ознака: невреме

Невреме во Хрватска – бура, дожд и снег

Во Хрватска денеска дојде до промена на времето, а бура, грмотевици и град го погодија хрватското крајбрежје, додека пониските предели ги зафати и снег. Денешните...

Урнати мостови и еден исчезнат по невремето на грчкиот остров Крит

Силното невреме и обилните врнежи од дожд создадоа сериозни проблеми на грчкиот остров Крит, се урнаа два моста, а од вчера попладне едно лице...

Невремето „Океанис“ ги затвори градинките и училиштата во Грција

Градинките, основните и средните училишта во повеќе делови на Грција денеска се затворени поради лошото време и ниските температури, додека пак на трите атински...

Најмалку 15 повредени при невреме во Мостар

Најмалку 15 лица побарале медицинска помош во босанскиот град Мостар, откако се здобиле со повреди за време на невремето проследно со силен ветер, што...

Силен ветер превртуваше камиони во Албанија

Невреме проследено со силен ветер и снежни врнежи ја зафати речиси цела територија на Албанија. Силниот ветер низ патиштата преврте три тешки товарни возила на...

Поради снежните бури затворени училишта во САД

Во повеќе американски сојузни држави училиштата се затворени поради снегот и ледените бури што повторно го зафатија северозападниот дел на САД. Во сојузната држава Вашингтон...

Снежно невреме на Хаваите

Хавајските Острови ги погоди невреме, проследено со врнежи од снег, што доведе до прекин на електричната енергија до голем број домаќинства и поплави, додека...

Најмалку шестмина загинати во невреме во Рио

Најмлаку шест лица загинаа во невреме проследено со силен ветер и пороен дожд, што го зафати вториот по големина бразислки град Рио де Женеиро. Дождовите...

Во зимското невреме во Европа загинаа 12 луѓе

Зимското невреме ширум Европа продолжи и денеска со тешки последици, а во последните седум дена во несреќи поврзани со невремето загинале 12 луѓе. Стотици луѓе...

Најмалку шестмина загинати во невремето во Европа

Најмалку шест лица загинаа како последица на лошите временски услови во Германија, Австрија и Швајцарија, а властите во тие земји денеска предупредија на ризик...