Ознака: невреме

Њујорк под вода, прогласена вонредна состојба

Во Њујорк е прогласена вонредна состојба поради обилните дождови кои предизвикаа поплави. Според „Си-ен-ен“ невремето е последица на ураганот Ајда. Како што јавија американските медиуми,...

Дожд и грмежи вечерва и утре, невреме со засилен ветер

Попладнево имаше појава на изолирана нестабилност во Велешко, Полошко, Скопско и сосема на југ во регионот на Кожуф и Кавадаречко. Попладнево особено во западните...

Силно невреме повторно ја погоди Белгија

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во градот Динан беа однесени од...

Невремето стигна во Киев – во тунелите на метрото тече река

Улиците и метро-станиците во Киев се преплавени со вода поради силниот дожд, градот е заглавен во сообраќаен метеж. Нема извештаи за жртви, а според снимките,...

Целиот регион денеска е погоден од обилни врнежи, кои создадоа проблеми и за граѓаните низ цела Србија, особено Белград каде имало краткотрајно, но силно невреме. Како...

Силно невреме во регионот – поплавени улици во Загреб и Сараево

Хрватската престолнина Загреб и околните области денеска беа погодени од најавениот силен дожд, што предизвика проблеми во источниот дел на градот, Дуго Село и...

Невреме во Србија, паѓа град со големина на јајце

Силно невреме, проследено со силен дожд, грмежи и град, попладнево погоди повеќе градови во Србија. Меѓу најпогодените од невремето е општината Бајна Башта во западна...

Силен дожд и грмежи во повеќе делови од Македонија

Невреме со пороен дожд, грмежи и засилен ветер зафати поголем од Македонија, информира УХМР. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен...

Силно невреме предизвика штети во Ранковце

Невремето со дожд и силен ветер што го зафати реонот на Општина Ранковце попладнево, предизвика штети и прекини во напојувањето со електрична енергија. Најпогодени биле...

Силно невреме во Полска предизвика големи материјални штети

Во последните неколку дена, Полска беше погодена од невреме што предизвика поплави и големи материјални штети. - Противпожарните служби излегоа на терен повеќе од пет...