4.4 C
Skopje
7.12.2019 - 13:58

Ознака: невреме

Невреме го зафати Кавадарци, интензивно се чистат улиците

Општина Кавадарци синоќа ја зафати невреме. Интензивно се работи на чистење на улиците од наноси со земја од страна на екипите на Јавното претпријатие...

Невреме над Балканот, девојче загина од удар на гром во Босна

Невреме со дожд, ветер и громотивици зафати делови на Балканот вчера и денеска, при што во близината на босанскиот град Прњавор 11 годишно девојче...

Невреме во Австрија, над 100.000 громови ја погодија Виена и околината

Силно невреме со околу 100.000 удари на громови го погоди синоќа истокот на Австрија, посебно Виена и нејзината околина. Експерти истакнуваат дека таквата појава е...

Повеќе од десет лица настрадаа во невреме на Алпите

Најмалку десет лица настрадаа во пет одделни инциденти на швајцарските и француските Алпи. Меѓу настраданите се седум скијачи, двајца планинари и еден водич. Петмина скијачи...

Бура ги погоди Германија, Франција, Белгија и Луксембург

Силна бура ги погоди Германија, Франција, Белгија, Луксембург оставајќи поплавени домаќинства и улици, а денеска се движи кон Данска. Пожарникарите ја испумпуваат водата од подрумите...

Невреме во Европа, за 24 часа 50.000 громови

Во последните 24 часа во Европа биле забележани повеќе од 50.000 удари на гром, а  најмногу имало во подрачјето на Италија, Словенија, Истра и...

Четири жртви на големо невреме во САД

Бура ги зафати САД, предизвикувајќи најмалку четири смртни случаи во сообраќајни и други несреќи. Во јужната држава Луизијана две лица загинаа, меѓу кои и...

Бура на Нов Зеланд, над 100 илјади жители без струја

Околу 100 илјади жители останаа без електрична енергија, а поголем број патишта се непроодни откако ледена бура го погоди Нов Зеланд. Најмногу е погоден новозеландскиот...

Североисточниот дел на САД се подготвува за четврта зимска бура

Њујорк и Вашингтон се меѓу градовите во североисточниот дел на САД кои денеска ги очекуваат обилни снежни врнежи и силни ветрови кои ќе ги...