Ознака: невреме

Хаос на Халкидики – Ситонија под вода, евакуирани туристи

По поројните дождови повеќе делови од Грција се поплавени. На Халкидики најмногу проблеми има на Ситонија, каде се поплавени куќи и други објекти, јави...

„Црвен аларм“ за лошо време во Грција

Грчките власти издадоа „црвен аларм“, предупредување за поројни дождови и силни бури, јавуваат грчките медиуми. Лошите временски услови опфатија голем број грчки региони. Десетици куќи...

Невреме ги потопи улиците и плажите во Грција

Дожд и силен ветер ја зафатија Грција, во невремето во кое потопени се улиците и плажите во повеќе познати летувалишта, каков што е случајот...

И Хрватска погодена од невреме

Невреме пропратено со обилен дожд и ветер ја погоди Хрватска и ја намали температурата на воздухот за 10 степени Целзиусови. Во Загреб утрово се измерени...

Големо невреме во Белград (Фото)

Републичкиот хидрометеоролошки завод на Србија издадее портокалово предупредување за поројни дождови, грмотевици и силен ветер во целата земја. Портокаловиот метео-аларм означува опасни временски услови. Во Белград...

Заменик градоначалник загина во невреме во Полска

Големо невреме синоќа ги зафати централните делови на Полска, во кое загина заменик градоначалникот на Воломина, Роберт Маковски, а 10 луѓе се повредени. Маковски загинал...

Идната година нов, современ систем за заштита од временски непогоди

На 181 точка низ Македонија треба да се постават системи за заштита од град. Приоритетни се Ресен, Преспа, Тиквеш и Струмичко како најранливи региони....

Кичево и околината попладнево погодени од краткотрајно невреме

Попладнево Кичево и околината беа зафатени од краткотрајно невреме проследено со силен ветер од променлив правец, пороен дожд и зачестени електрични празнења. За само дваесеттина...

Пет милиони евра штета од невремето, земјоделците бараат градобијнa заштита

Пет милиони евра, толку според првичната проценка на земјоделците изнесуваат штетите од минатонеделното невреме во Овчеполието.  Земјоделците очекуваат обесштетување и апелираат државата итно да го...

ЈП Водовод: Во Скопје нема непроодни коловози или поплавени улици

На територија на градот Скопје нема непроодни коловози или поплавени улици, информираат од  скопското ЈП Водовод и канализација.  - Екипите на ЈП Водовод и канализација -...