15 C
Skopje
23.9.2018 - 10:44

Ознака: невреме

Флоренс донесе поплави, остави пустош

Ураганот Флоренс, пред да ослабне до тропска бура, зеде најмалку пет жртви во Северна Каролина. Националниот центар за урагани во Мајами синоќа соопшти дека силата...

Слабеењето на Флоренс нема да ја намали неговата закана

Јачината на ураганот Флоренс се намали на категорија еден, но неговиот обем подразбира оти би можел да удира во источниот брег на САД со...

Ураганот Флоренс ќе удира како Мајк Тајсон

Метеоролошките прогнози во САД за ураганот Флоренс се загрижувачки и покрај тоа што се очекува ураганот да скршне на лево во текот на неделава,...

Американците не сакаат да ги стават животите на коцка со ураганот...

Повеќе сојузни држави во САД упатија повик за евакуација на жителите, подготвувајќи се за потенцијално катастрофалното невреме со доближувањето на ураганот Флоренс до источниот...

Штетите од невремето во Гевгелиско проценета на околу 110 милиони денари

Советот на општина Гевгелија денеска го усвои Елаборатот од општинската комисија за проценка на штети од елементарни непогоди според кој штетите на земјоделските посеви...

Во Охрид се санираат штетите од невремето

Општина Охрид информира дека по невремето кое попладево го зафати градот, екипи на ЈП „Охридски Комуналец“ веднаш излегоа на терен за да ги исчистат и санираат...

Невреме со град и дожд го зафати Охрид

Силно невреме проследено со грмежи, град и пороен дожд попладнево после 14:30 часот го зафати Охрид. Повеќе улици беа поплавени, што го отежна сообраќајот, а...

Франција, Австрија и Швајцарија погодени од бура, град и поплави

Делови од Европа синоќа беа погодени од невреме проследено со град, а во поединечни делови на континентот невремето предизвика поплави. На социјалните мрежи синоќа се...

Две години од поплавите во Скопско

Скопје денеска ќе одбележи две години од невремето што предизвика поплави во кои загинаа 22 лица. Попладнето на 6 август 2016, скопскиот регион беше...

Големо невреме во Нови Сад, се урна настрешница на бензинска пумпа

Настрешница на бензинска пумпа во Нови Сад се урна попладнево за време на поројниот дожд што го зафати овој српски град. На пумпата во тој...