Ознака: невреме

Срушени дрвја, оштетени покриви и бандери во невремето што ја зафати...

Битола доцна синоќа, па се до раните утрински часови ја зафати невреме проследено со силни ветришта. Таквото невреме предизвика одредени штети. Во невремето најмногу настрадаа...

Без струја, вода и без надеж во мадридското снежно невреме

Тешки услови во импровизираната населба Кањада Реал Пандемијата, три месеци поминати без електрична енергија и денови без вода за пиење, откако бурата „Филомена“ ги замрзна...

Невремето ги полни болниците во Шпанија

На секој час 50 лица завршуваат во болница во Мадрид поради скршеница или нагмечување, регистрирала градската здравствена служба. Мадрид беше погоден од снежна бура во...

За „рударите“ на Брод-Гнеотино нема невреме

Додека истекувањето на реката Драгор кај Довлеџик ја вознемири битолската јавност и ги крена на нозе сите градски институции, во рудникот Брод – Гнеотино,...

Дебар и околните места останаа без струја поради невремето

Силното невреме и мразот предизвикаа прекин во снабдувањето со електрична енергија на градот Дебар и околни населени места. Тежината на мразот и силното невреме во...

Големо невреме во Хрватска, издаден црвен метеоаларм

Силно невреме ја погоди Хрватска, а за целиот јадрански брег е издадено предупредување од највисоко црвено ниво. Црвен метеоаларм е издаден за Истра, Далмација и...

Вонредна состојба во два града во Грција

Грчката влада прогласи вонредна состојба во два града во регионот Хераклион на Крит – Кастели и Трапсанос. Обилните дождови во петокот и саботата доведоа до...

Невреме над Балканот, снег на планините во БиХ и во Хрватска

На социјалните мрежи корисниците споделуваат снимки од снегот што почна да паѓа вчера и завчера на Бабановац, Влашиќ, но и во другите делови на...

Силно невреме ја погоди Грција, на удар познато летувалиште

Невреме проследено со обилен дожд утрово предизвика големи проблеми и штети во Грција. Во неколку општини на Атика ветрот откорна дрвја и уништи куќи. Иако не...

УХМР со предупредување за невреме со пороен дожд и грмежи

Попладне почнувајќи од запад ќе започнат врнежи од дожд, во вечерните часови ќе се прошират насекаде и ќе се интензивираат. Во текот на ноќта...