Ознака: невреме

Невреме со силен ветер, пороен дожд и грмежи попладнево ја зафати...

Невреме со силен ветер, пороен дожд и грмежи доцна попладнево ја зафати Скопската котлина, поизразено во нејзините источни делови - информираат од УХМР. Попладнево на...

Силен ветер во Охрид, откорнати покрив од зграда, бандера и дрвја

Откорната покривна конструкција на зграда, оштетен автомобил, падната бандера, искршени гранки…, е само дел од штетата предизвикана од силниот ветер што попладнево го зафати...

Њу Орлеанс претрпе удар од силно торнадо додека уште се справува...

Спасувачките екипи ги пребараа урнатините во текот на ноќта во Њу Орлеанс, откако торнадо го погоди градот, при што загина најмалку едно лице, уништени...

МЗШВ: 4,5 милиони евра ќе се исплатат за штети од временски...

Владата на денешната седница донесе одлука за исплата на штетите од елементарни непогоди што ги претрпеа земјоделците во 2016, 2017 и 2018 година. Висината...

Бурата „Малик“ направи хаос во северна Европа – најмалку четворица загинати

Силна зимска бура викендов ја погоди северна Европа, во која досега загинале најмалку четири лица. Бурата „Малик“ денеска донесе силни налети на ветер, обилни врнежи...

Затворени училишта и откажани летови во снежната бура на истокот на...

Снежната бура што го погоди истокот на САД доведе до затворање на училишта, канцеларии на федералните служби, како и на главниот автопат во американската...

Снежно невреме затвори училишта, откажа летови и предизвика прекин на струјата...

Зимската бура донесе обилни снежни врнежи проследени со силен ветер во поголемиот дел од источниот брег и југоисточниот и централниот дел на САД. Според тамошните...

Невреме го зароби Бајден во авион

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска беше завејан 30 минути во авион во Вашингтон поради снежна бура што го погоди главниот град на САД. Бајден се...

Торнадото нѐ промаши за влакно, не можете да бидете подготвени за...

Сведоштва од подрачјата погодени од торнада во САД Барем 50 регистрирани торнада погодија осум американски сојузни држави, вклучувајќи ги Арканзас, Илиноис, Индијана, Кентаки, Мисисипи, Мисури,...

Оркански ветер на Крим, 12.000 луѓе се без струја

Оркански ветер го погоди Крим, а најмалку пет лица се повредени при паѓање на дрвја, соопштија агенциите. Силниот ветер оштетил автомобили и покриви на куќи,...