9 C
Skopje
21.11.2018 - 5:44

Ознака: невработеност

Пад на невработеноста во Шпанија

Стапката на невработеност во Шпанија паднала на 14,6 отсто во третиот квартал од тековната година, што е најниска стапка на невработеност од последниот квартал...

ЕК: Историска стапка на вработеност во ЕУ

Европската комисија објави дека е постигната стапка на вработеност без преседан во Европската Унија и дека стапката на невработеност постојано се намалува. Тоа е заклучокот...

Практикантството законски ќе се регулира

Можност младите да стекнат практично искуство во компаниите и за тоа да бидат платени, а компаниите да добијат кадар профилиран во согласност со нивните...

За 6,2 отсто намален бројот на невработени во Македонија

За 6,2 проценти е намален бројот на невработени во второто тримесечје од годинава, а за 2,1 процент е зголемен бројот на вработени, објави денеска Државниот...

Невработеноста во ЕУ на најниско ниво во последните десет години

Стапката на невработеност во ЕУ и во Еврозоната е на најниско ниво во последните десет години, односно од почетокот на глобалната економската криза, сооошти...

Намалена невработеноста во Турција

Стапката на невработеност во Турција падна на едноцифрен број во април, објави денеска Турскиот институт за статистика. Стапката на невработеност во април изнесувала 9,6 отсто,...

Пад на стапката на невработеност во Турција во март

Стапката на невработеност во Турција во март изнесувала 10,1 отсто, што е за 0,5 процентни поени помалку во споредба со претходниот месец, покажуваат податоците...

Рекордно ниска стапка на невработеност во Германија

Стапката на невработеност во Германија во мај падна на 5,2 проценти, што е нова рекордно ниска стапка. Бројот на невработени падна за 11.000, што е...

Стапката на невработеност во САД падна на рекордно ниско ниво

Стапката на невработеност во април во САД падна на 3,9 проценти, што е најниска стапка во изминатите 17 и пол години. Според Секретаријатот за труд,...

Бесплатни курсеви за странски јазици за невработените во Кичево

Агенцијата за Вработување во Кичево и оваа година со средства од ЕУ организира бесплатни курсеви за невработените лица, кои се пријавуваат во Агенцијата како...