Ознака: невакцинирани

Казни од по 100 евра за невакцинираните Италијанци постари од 50...

Од денеска во Италија стапуваат на сила новите ограничувања поврзани со епидемијата на коронавирус, вклучително и казни за невакцинирани лица постари од 50 години,...

Шеесет и седум отсто од новите случаи со ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со ковид-19, во период од 6 август заклучно со 30 декември. За вакцинирани...

Деведесет и осум отсто од хоспитализираните со ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во периодот од 6 август заклучно со 16 декември. Како што посочуваат...

ЕУ објави колку вакцинирани, а колку невакцинирани лица починале од коронавирус

Земјите со најмал процент на вакцинирана популација се соочуваат со најголем број смртни случаи од последиците од коронавирусот на милион жители, покажуваат најновите податоци...

За невакцинираните во Чешка забранет пристап на јавни настани

Чешките власти од понеделник ќе им забранат на невакцинираните граѓани да присуствуваат на јавни настани и да имаат пристап до јавни услуги, изјави денеска...

Шаленберг: Новата мерка против невакцинираните од ковид-19 веќе дава ефект

Од понеделникот во Австрија е ограничено движењето на невакцинираните од Ковид-19, а новата мерка веќе дава ефект, вели канцеларот Александар Шаленберг. „Половина милион вакцинирани во...

Австрија наскоро ќе прогласи карантин за невакцинираните

Австрија е на само неколку дена до прогласување карантин за милиони граѓани кои не се целосно вакцинирани против Ковид-19 бидејќи дневниот број на новозаразени...

Германија бара невакцинираните да си ги плаќаат трошоците за лекување

Оние кои не сакаат да се вакцинираат против коронавирусот треба да ги сносат финансиските последици од таквата одлука, рече министерот за здравство на Германија,...

Институтот „Роберт Кох“: 98,5 проценти од починатите од ковид се невакцинирани

Германскиот институт „Роберт Кох“ за прв пат објави податоци што укажуваат дека масовната вакцинација, исто така, штити од нови соеви на коронавирусот. Досега, близу...

Делта-сојот најмногу се шири во области со мала покриеност на вакцинација

Случаите на ковид-19 растат поради брзото пренесување на делта-сојот во области каде што опфатот на вакцинација е низок, соопштија претставници на Светската здравствена организација...