2 C
Skopje
16.2.2019 - 11:14

Ознака: НБРМ

НБРМ: Економијата закрепнува, во третиот квартал растот над очекуваното

Третиот квартал од 2018 година економијата покажа раст од три проценти што е подобро во однос на очекувањата на Народната банка на Република Македонија,...

Правните и физичките лица можат да вложуваат во недвижности и хартии...

Правните и физичките лица можат да вложуваат во недвижности и хартии од вредност во странство со преминувањето на земјата во втората фаза од Спогодбата...

Депозитите лани со раст од 10,5 отсто, кредитите со 7,3

Депозитите во банките во Македонија минатата година забележале раст од 10,5 отсто, покажуваат податоците на Народната банка на Република Македонија. Зголемувањето се должи пред се на...

Да се фокусираме на побрз, но и на поквалитетен економски раст

Анита Ангеловска-Бежоска, гувернерка на Народна банка на Република Македонија За влијанијата врз каматната политика на банките, за очекувањата од планираниот економски пораст, но и за...

Ќе поевтинат ли парите во Македонија?

Оваа година НБРМ трипати ја намали основната каматна стапка, и тоа во март, од 3,25 на 3 отсто, потоа во август ја спушти на...

Одржана 31. сесија на Клубот на истражувачи

Македонскиот банкарски сектор најголема ефикасност покажува во 2007 година, а најниска во 2011 година, покажува анализата направена во рамки на трудот „Оценување на ефикасноста...

НБРМ ја намали основната каматна стапка на 2,5 проценти

Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ донесе одлука за намалување на основната каматна стапка за 0,25 процентни поени, односно од 2,75 на 2,50...

НБРМ пушти во оптек нови ковани пари од серијата хороскопски знаци

„Вага“, „Скорпија“ и „Стрелец“ се новите ковани пари за колекционерски цели што ги издаде и ги пушти во оптек Народната банка на Република Македонија. Станува збор...

НБРМ склучи меморандум за соработка со ЕЦБ во сферата на супервизијата

Народната банка на Република Македонија (НБРМ) и Европската централна банка (ЕЦБ) склучија меморандум за соработка во сферата на супервизијата. Согласно неговите одредби, соработката меѓу...

Ангеловска-Бежоска: Долгорочен економски раст преку здрави структурни политики

Гувернерката на Народната банка на Република Македонија, Анита Ангеловска-Бежоска на годишната конференција за европска економска интеграција во Виена порача дека долгорочен економски раст може...