Ознака: нба

Блескавото и сложено наследство на Коби Брајант

Автор: Марк Стајн Њујорк тајмс Коби Брајант, кој директно од средно училиште ја започна блескавата 20-годишна кошаркарска кариера и кој со Лос Анџелес лејкерс стана една...

„Магијата“ на Дончиќ не запира

Далас маверикс на гости со 127-123 го победи тимот на Сакраменто кингс во ноќ во која уште еднаш воодушеви Лука Дончиќ, кој за 34...

На повидок размена Богдановиќ – Кузма?

Богдан Богдановиќ за Кајл Кузма, ваков трејд на релација Сакраменто кингс - Лос Анџелес лејкерс најавуваат американските медиуми. Според новинарот на „Њујорк Тајмс“, Марк...

Првиот НБА играч кој настапува во 4 декади – Винс Картер

Во поразот од Бостон не играше, но на крајот на првата четвртина на мечот меѓу Атланта и Индијана легендарниот Винс Картер стана од клупата,...

НБА со по милион долари ќе ги мотивира играчите за новите...

Комесарот на НБА-лигата, Адам Силвер, ги објави плановите за промена на системот на натпреварување во НБА, а една од најважните новини би бил своевидниот...

Картер се израмни со Стоктон – Џабар и Периш недостижни?

Винс Картер (42), кошаркарот на Атланта, го одигра 1.504-от натпревар во НБА-кариерата, со што се израмни со Џон Стоктон, поранешен кошаркар на Јута, на...

НБА воведува куп, укинува финале по конференции?

Еден од предлозите за укинување на конференциските финалиња би значело дека двете најдобри екипи можат да се сретнат во финалето, па дури и да...

Дончиќ, како Бирд, Џонсон и Кид, понекогаш се досадува и треба...

Не е вообичаено тренер како Рик Карлајл да го стави Лука Дончиќ во иста реченица со Лери Бирд, Меџик Џонсон и со Џејсон Кид,...

Дончиќ ги поместува сопствените граници во НБА

Словенецот постави нов личен рекорд во својата кариера и со тоа стана втор човек кому му успеало да оствари трипл-дабл со 40 коша пред...

Леброн Џејмс е најплатен играч во НБА шеста година по ред

Со заработка од 92,4 милиони долари, кои вклучуваат плата и спонзорства, Џејмс има рекордна годишна заработка на активен кошаркар, пишува „Форбс“ Платите во НБА-лигата во...