Ознака: нба

НБА-ѕвездите испратија порака за правда и еднаквост при продолжувањето на сезоната

Сите кошаркари носеа маици со натписот „црните животи значат“ и клечеа на едно колено во текот на изведувањето на националната химна на САД пред...

Ѕвездите на Хјустон рокетс позитивни на ковид-19

Најдобриот кошаркар на Хјустон рокетс, Џејмс Харден, е позитивен на ковид-19, пренесуваат американските медиуми. Претходно беше објавено дека и неговиот соиграч Расел Вестбрук е...

Животот во „меурот“ не е по вкус на сите НБА-ѕвезди

Дел од кошаркарските ѕвезди не беа импресионирани од понудената храна или од собите во спортскиот комплекс во Орландо, каде што моментно се собрани 22...

„Меурот“ во Орландо чини скапо, но ќе ѝ се исплати на...

Организирањето на тримесечната завршница на сезоната во комплексот на Волт Дизни во Орландо ќе ја чини кошаркарската НБА-лига повеќе од 150 милиони долари, пренесува...

НБА од 30 јули, со строги протоколи и мечеви и рано...

Тимовите од 30 јули до 14 август треба да одиграат по осум натпревари од регуларниот дел од сезоната, во спортскиот комплекс „Волт Дизни“ во...

Финалето на НБА е на 13 октомври

КОШАРКА Тимовите до 9 јули треба да се соберат во кампусот на Дизни на Флорида, каде што ќе се играат натпреварите, сезоната треба да продолжи...

НБА одреди како ќе се одредува пласманот пред плејофот

КОШАРКА Кошаркарската НБА-лига им соопшти на екипите дека пласманот на тимовите што ќе се пласираат во плејофот ќе се одредува според процентот на победи и...

Анкета покажала дека НБА-кошаркарите сакаат да ја доиграат сезоната

Според анонимната анкета, играчите би сакале не само да дојдат до плејофот туку и да продолжат барем дел од регуларната сезона, објави АП Неформалната анкета...

НБА ќе ги отвори тренинг-центрите

Американската кошаркарска НБА-лига ќе им дозволи на екипите во градовите каде се олеснети рестриктивните мерки да продолжат со тренинзите, на почеток - индивидуално, пренесуваат...

Стеф Кари: Јас бев првиот во НБА тестиран на ковид-19

Двојниот МВП во НБА лигата, играчот на Голден Стејт вориорс, Стеф Кари им откри на медиумите во САД дека тој бил првиот кошаркар во...