-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 3:20

Ознака: нба

Почна сезоната во која ќе се бркаат и нови рекорди

Во премиерниот меч на Западната конференција, шампионот Милвоки го победи Бруклин со 127-104, а Голден стејт славеше на гости кај ЛА лејкерс со 121-114....

Антиваксерите ги претворија НБА-ѕвездите во „херои на дезинформациите“

Кошаркарските способности на Кајри Ирвинг се засенети од неговото негирање на вакцините, откако ѕвездата на Бруклин нетс почна да ги пропушта претсезонските мечеви на...

Бруклин прв фаворит за титулата, Дурант за МВП?

Бруклин доби 72 отсто, а Дурант 37 отсто од гласовите на генералните менаџери на НБА-тимовите, кои традиционално секоја година го даваат своето мислење за...

Судиите во НБА ќе се вакцинираат против ковид-19

КОШАРКА Судиите во кошаркарската НБА-лига ќе бидат вакцинирани против ковид-19 за претстојната сезона. НБА-лигата објави дека постигнала договор со Националната кошаркарска судиска асоцијација по ова...

Втора титула за Милвоки, Феникс продолжува да ја чека првата

Во 1971 година, Милвоки ја освои првата титула, кога за тимот играа Карим Абдул-Џабар и Оскар Робертсон. Феникс третпат играше во финалето, прво по...

Лојалноста на Антетокумпо е наградена со шампионски прстен

Имаше незавршена работа, а останувањето во Милвоки значеше дека ќе биде средена по потешкиот пат, кажа Јанис Антетокумпо по неговиот извонреден настап со кој...

Милвоки по 47 години повторно во финалето на НБА-лигата

Ко­шар­ка­ри­те на Мил­во­ки се пла­си­раа во своето прво фи­на­ле во НБА- ли­га­та по 1974 го­ди­на, од­нос­но по 47 го­ди­ни, а трет­пат во сво­ја­та исто­ри­ја,...

Атланта израмни, рекорд на Богдановиќ

КОШАРКА - НБА, ПЛЕЈОФ Кошаркарите на Атланта на свој терен го совладаа Милвоки со 110-88 во четвртиот натпревар од плејоф-финалето на Источната конференција во НБА-натпреварувањето...

Атланта поведе против Милвоки, 48 поени на Јанг

Ко­шар­ка­ри­те на Ат­лан­та хокс по­ве­доа со 1-0 про­тив Мил­во­ки во фи­на­ле­то на пле­јо­фот на Источ­на­та кон­фе­рен­ци­ја во НБА-ли­га­та, отка­ко на го­сти сла­веа со 116-113....

Две НБА-ѕвезди го потврдија учеството на ЛОИ

Најдобрите стрелци на НБА-клубовите Вашингтон визардс и на Феникс санс, Бредли Бил и Девин Букер го потврдија своето учество за репрезентацијата на САД на...