Ознака: нба

Десетмина од НБА годинава ќе заработат 540 милиони долари?

Според „Форбс“, Џејмс сезонава ќе заработи најмногу, 88,7 милиони долари, а Џејмс, Кари и Дурант заработуваат повеќе пари од зделки надвор од теренот, отколку...

Канада конечно формира професионална фудбалска лига

Канада ќе биде домаќин на Светското првенство (СП) во фудбал во 2026 година, но никогаш досега немала професионална фудбалска лига. Седум клуба од оваа...

Лука Дончиќ постави нов рекорд во НБА (видео)

Лука Дончиќ продолжи да руши рекорди во НБА лигата, откако во поразот на Далас од Торонто со 120: 123 го постигна својот втор „трипл-дабл“...

Се наближува дебито на Казинс за НБА-шампионот

Центарот на Голден стејт вориорс, Демаркус Казинс, веројатно ќе дебитира за актуелниот шампион во кошаркарската НБА-лига на 18 јануари, на средбата со Лос Анџелес...

Лејкерси убедливи кај Голден Стејт, Јута поуспешна од Портланд

Кошаркарите на Лос Анџелес лејкерс забележаа убедлив триумф со 127:101 изминатата ноќ на гостувањето кај актуелниот НБА шампион Голден Стејт вориорс. Мечот го одбележа и...

Револуцијата на бројките воведува нова димензија во НБА

Кога кошаркарот на НБА-клубот Атланта хокс, Треј Јанг, погоди тројка на оддалеченост од преку 10 метри од кошот против Лос Анџелес лејкерс во ноември,...

Три НБА-клуба, двајца кошаркари со презимето Брукс и една голема збрка

Размената на повеќемина кошаркари меѓу три НБА-клуба пропаднала во бизарна збрка поврзана со презимето Брукс, објавува И-ес-пи-ен. Зделката не се реализирала бидејќи раководството на Феникс...

Дончиќ не мора да погодува за да импресионира

Младиот словенечки кошаркар Лука Дончиќ продолжува да ја воодушевува јавноста со одличните настапи во НБА-лигата. Иако претходната вечер во победата против Орландо меџик имаше...

Коби Брајант: Лејкерси наскоро повторно ќе бидат шампиони

Фановите на Лос Анџелес Лeјкерс наскоро ќе ја слават титулата и ќе им се смеат на оние на Голден Стејт Вориорс, изјави легендата на...

Препознатливото оружје на Дончиќ ги отстранува сомнежите

Кошаркарските експерти предупредуваа дека недоволно изразените атлетски способности на Лука Дончиќ (19) би можеле да можеле да претставуваат проблем за младиот словенечки кошаркар во...