-0.2 C
Skopje
23.1.2022 - 10:49

Ознака: НБА-лига

Мекгрејди лансира уникатна кошарка еден на еден

Поранешниот олстар-кошаркар од НБА-лигата, Трејси Мекгрејди, откри дека има планови да создаде нова кошаркарска лига наречена OБA (Ones Basketball Association), која треба да биде...

Судиите во НБА ќе се вакцинираат против ковид-19

КОШАРКА Судиите во кошаркарската НБА-лига ќе бидат вакцинирани против ковид-19 за претстојната сезона. НБА-лигата објави дека постигнала договор со Националната кошаркарска судиска асоцијација по ова...

Ламело Бол најдобар дебитант, а во една категорија се израмни и...

КОШАРКА - НБА Бекот на Шарлот, Ламело Бол (19), е добитник на признанието за најдобар дебитант во НБА-лигата за сезоната 2020/2021. Тој е третиот кошаркар...

Нов рекорд за водство по прво полувреме

КОШАРКА - НБА Кошаркарите на Лос Анџелес клиперс загубија со неверојатни 51 поен разлика од Далас (73-124), на свој терен, во натпревар од новата сезона...

Леброн Џејмс е спортист на годината

ИЗБОР НА АГЕНЦИЈАТА АП Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс, во избор на познатата новинската агенција „Асошиејтед прес“ (АП), е најдобар спортист на светот...

Лејкерси се шампиони, Леброн е МВП

Лос Анџелес Лејкерс ја освоија титулата во НБА лигата. Во шестиот меч Лејкерси ги победија Мајами Хит со 106:93 и со вкупен резултат 4:2...

Трамп би можел да научи нешто од НБА-лигата, наместо да ја...

Во разговор за „Фокс спортс“ американскиот претседател Доналд Трамп ја нападна НБА-лигата навредувајќи ги кошаркарите кои ги нарече „многу гнасни“ и „многу глупави“, при...

Мидлтон е на еден кош до клубот 50/40/90, но…

Во најквалитетната кошаркарска НБА-лига се водат многу статистички категории, а меѓу нив е и т.н. клуб 50/40/90 (реализација на 50 отсто од игра, 40...

НБА-играчите добија совети против коронавирусот

Раководството на НБА-лигата испрати соопштение во 10 точки до своите кошаркари, со кои би се намалила можноста да се заразат од коронавирусот. Така, во...

Дончиќ израмни рекорд на легендарниот Кид

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ продолжува да воодушевува со својата фантастична игра. Едноставно, тој речиси нa секој нов натпревар или урива или достигнува постојни рекорди...