38.8 C
Skopje
5.8.2021 - 15:13

Ознака: Најдобри

Петте најдобри научнофантастични филмови за 2020 г.

Некои филмски остварувања поминаа полошо во годината на пандемијата од другите, особено оние што се потпираа на големи заработувачки на благајните. Сепак, имаше многу...

Најдобрите изложби за 2020 година – од „Алиса во земјата на...

Од огромни експонати и современи уметници до реинтерпретирани класици преку дизајн, ова е список на најдобрите изложби за годинава Најдобрите изложби планирани за 2020 година...

Најдобрите тајни служби во светот

Некои служби се подобри од другите, а за тоа е пресуден начинот на кој се справуваат со проблемите Тајните служби или службите за разузнавање на...

Најдобрите полициски сили во светот

Минуваат низ долготраен екстремен тренинг, а бројката на оние што остануваат се преполовува како што изминува тренингот Секоја држава ги тренира своите специјални полициски сили...

Здрава храна – Мешунките најдобри за здравјето

Мешунките се јадат насекаде низ светот. Полни се со растителни влакна и со витамините од групата Б. Тие се одлична замена за месото и...

Најдобрите филмови од неанглиско говорно подрачје на 21 век

Изборот на „Нова Македонија“ за најдобри филмови од неанглиско говорно подрачје на 21 век, во најголем дел се поклопува со листите што беа објавени...

Најдобри во спортот за годинава: Стоилов, Јованоска, одбојкарската репрезентација…

Ракометарот Стојанче Стоилов и каратистката Пуликсенија Јованоска се прогласени за најдобри спортисти на Македонија во 2019 година, во традиционалниот избор во организација на Агенцијата...

Учениците од ОУ „В.Николески“ – најдобри

На пригодна свеченост, која се одржа на 8 декември, на охридскиот плоштад им беа врачени наградите на наградените ученици, од литературниот конкурс што беше...

Евролигата номинира 50 во изборот на најдобри на деценијата

Кошаркарската Евролига номинира 50 кошаркари во изборот на најдобрите за минатите 10 години од натпреварувањето, во избор во кој ќе гласаат навивачите, тренерите, играчите...

Ги имаме најдобрите раскази за 2019 година

Избрани добитниците на Конкурсот за краток расказ на „Нова Македонија“ Комисијата за време на двонеделното разгледување и препрочитување на пристигнатите ракописи се водеше од следните...