2.8 C
Skopje
18.1.2022 - 20:52

Ознака: национална

Барбадос ја прогласи Ријана за национална хероина

Барбадос ја прогласи пејачката Ријана за национална хероина на прославата на прогласувањето на државата за републиката во нејзиниот роден град Бриџтаун. Премиерката Миа Мотли најави...

Триумф на македонскиот стремеж за сопствена држава

Впрочем, 11 Oктомври како Ден на востанието на Македонија има колосално значење во вековниот мозаик на исконскиот стремеж на нашиот народ за зачувувањето на...

Борбата против фашизмот беше и борба за македонска национална држава

Македонија ја поделија, ропствата се менија, но борбата на македонскиот народ не престана. Кога сите поробени народи на Југославија се дигнаја против денешниот непријател...

Национална политика, што е тоа?

Националната политика, драги мои, не е реализам на моментот. Националната политика, драги мои, не е логиката на нештата - сега. Националната политика не е...

Политичките елити ја (ре)креираат и националната и балканската историја

Историчарите се подготвени да им служат на тие политички елити. Ако можат да најдат историчари што ќе бидат во нивна служба, тие го користат...

Националната галерија му се заблагодари на холандскиот амбасадор за поддршката

Дел од вработените во Националната галерија на Македонија вчера се сретнаа со досегашниот амбасадор на Кралството Холандија во земјава, Вилем Ваутер Пломп, кој важи...

Жртвување на националната историја за сметка на добрососедството?

По одлуката на македонската влада за заедничко чествување со Бугарија на светите Кирил и Методиј, свети Климент Охридски, свети Наум и цар Самуил, историчарот...

Формирање грчки совет за национална безбедност

Совет за надворешна политика во грчкото МНР, под претседателство на шефот на грчката дипломатија, го отвори патот за формирање совет за национална безбедност на...

Три чина на национална катарза

Прв чин Неодамна го посетив манастирскиот комплекс Калишта. Гостопримливиот домаќин ми ја раскажува судбината на чудесната икона Црна Богородица. Иако ја знам приказната, ја слушам...