6.2 C
Skopje
25.1.2020 - 16:46

Ознака: национализам

Јункер: Чувај се Европо и бори се против национализмот

Претседателот на Европската комисија во заминување, Жан Клод-Јункер предупреди дека Европа слабее демографски, економски и политички, како и дека самата мора да се бори...

Заштитата на животните како покритие за национализам

Основното јавно обвинителство во Ниш наредните денови треба да се изјасни за полицискиот извештај за настанот во кој еден „активист“ за заштита на животните...

Пролет на национализмот?

Од референдумот за брегзит во Обединетото Кралство и изборот на американскиот претседател Доналд Трамп во 2016 година, се појави консензус дека популизмот, односно политиката...

Ципрас: Договорот од Преспа е удар по национализмот и квази патриотизмот

Договорот од Преспа беше тежок договор, бидејќи удри по ножот на национализмот и квази патриотизмот, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас, во говорот посветен на...

Европскиот национализам не е идентичен како балканскиот?!

Како и колку национализмот „работи“ во регионов и како тој се одразува во Западен Балкан и Македонија е темата што изминатиов период беше актуелна...

Меркел: Заедно да му застанеме на патот на национализмот и популизмот

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера ја прими Фулбрајтовата награда за меѓународно разбирање, при што ја истакна потребата од меѓународна соработка во борбата против порастот...

Што содржи договорот помеѓу Германија и Франција

Критиките се поделени околу најновиот договор на Париз и Берлин. Од една страна, се смета дека договорот ќе помогне за поголема интеграција на Европа,...

Стефан Шенах: Се почувствува отровот на национализмот во Грција

Австрискиот парламентарец Стефан Шенах зборувајќи пред Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) се осврна на одлуката за промена на името донесена од страна...

Кој се плаши од национализам?

Анализа на новата провокативна книга за нациите и национализмот на израелскиот политички аналитичар Јорам Хазони И за толкувањето на национализмот постојат најмалку две страни, од...

Верувам во патриотизмот, но ме плаши национализмот

Родена сте во Прага, побегнавте од нацистите во Лондон за време на Втората светска војна, а подоцна од комунизмот избегавте во САД. Како влијаеше...