Ознака: национализам

Пролет на национализмот?

Од референдумот за брегзит во Обединетото Кралство и изборот на американскиот претседател Доналд Трамп во 2016 година, се појави консензус дека популизмот, односно политиката...

Ципрас: Договорот од Преспа е удар по национализмот и квази патриотизмот

Договорот од Преспа беше тежок договор, бидејќи удри по ножот на национализмот и квази патриотизмот, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас, во говорот посветен на...

Европскиот национализам не е идентичен како балканскиот?!

Како и колку национализмот „работи“ во регионов и како тој се одразува во Западен Балкан и Македонија е темата што изминатиов период беше актуелна...

Меркел: Заедно да му застанеме на патот на национализмот и популизмот

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера ја прими Фулбрајтовата награда за меѓународно разбирање, при што ја истакна потребата од меѓународна соработка во борбата против порастот...

Што содржи договорот помеѓу Германија и Франција

Критиките се поделени околу најновиот договор на Париз и Берлин. Од една страна, се смета дека договорот ќе помогне за поголема интеграција на Европа,...

Стефан Шенах: Се почувствува отровот на национализмот во Грција

Австрискиот парламентарец Стефан Шенах зборувајќи пред Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) се осврна на одлуката за промена на името донесена од страна...

Кој се плаши од национализам?

Анализа на новата провокативна книга за нациите и национализмот на израелскиот политички аналитичар Јорам Хазони И за толкувањето на национализмот постојат најмалку две страни, од...

Верувам во патриотизмот, но ме плаши национализмот

Родена сте во Прага, побегнавте од нацистите во Лондон за време на Втората светска војна, а подоцна од комунизмот избегавте во САД. Како влијаеше...

Кој да досуди пенал против национализмот

(НЕ)НАУЧЕНИ ЛЕКЦИИ ОД СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ФУДБАЛ Голем број светски државници и претседатели, премиери, кралски екселенции, принцови, џетсет-личности, сите на едно место. Од Владимир Путин...

Хрватскиот балет на работ на национализмот

По зачленувањето во ЕУ во Хрватска, следуваше јакнење на екстремно конзервативните, националистички и либерални сили, пишува „Стандард“, по повод петгодишнината од приемот во европската...