Ознака: нацизам

Во Германија покрената истрага против 20 полицајци за ширење нацистичка содржина

Во сојузната покраина Хесен денеска беше извршен претрес во становите на полицајци, вклучително и припадници на специјалните сили, кои се осомничени за ширење и...

Спречени италијански неонацисти кои планирале бомбашки напад врз база на НАТО

Италијанската полиција разби крајно-десничарска група во Рим која планирала да нападне база на НАТО, пренесува „Политико“. За време на вчерашните координирани рации биле претресени домовите...

Лукашенко: Не можат да ми судат наследниците на нацизмот

Поднесокот што се однесува на моја наводна вмешаност во злосторства против човештвото е дел од идиотска, избрзана политика, изјави денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко...

Во Русија покрената истрага за циркуска претстава со мајмун облечен во...

Руските обвинители започнаа истрага бидејќи мајмун облечен во нацистичка униформа бил дел претстава во државен циркус. Во претставата имало и кози завиткани во нацистички...

„Зајакот Џоџо“ – критика на слепиот нацизам преку очите на 10-годишно...

Иако „оскарите“ се веќе зад нас, љубителите на добриот филм сѐ уште ги коментираат, а најверојатно и ќе продолжат да ги дискутираат филмовите што...