Ознака: нафтени постројки

Саудиска Арабија ги разгледува сите опции за Иран

Саудиска Арабија верува дека Иран стои зад неодамнешните напади врз нафтените постројки „Сауди Арамко“ и ќе ја разгледа опцијата за воена опција како одговор,...

Џонсон: Веруваме дека Техеран е одговорен за нападите врз саудиските рафинерии

Велика Британија верува дека Иран е одговорен за нападите врз саудиските нафтени постројки и ќе работи со американските и европските сојузници на заеднички одговор,...

Иран бара да го види доказот за кој се тврди дека...

Коментирајќи ја неодамнешната презентација на Саудиска Арабија на наводни докази дека Техеран стои зад неодамнешниот напад врз саудиските нафтени постројки, иранското Министерство за надворешни...

Саудијците со докази за вмешаноста на Иран бараат одговорност за нападот...

Портпаролот на саудиското министерство за одбрана упати апели до „меѓународната заедница да побара одговорност од Иран“ Саудиска Арабија го засили притисокот врз Доналд Трамп да...

Обновена една од нападнатите рафинерии во Саудиска Арабија

Саудиска Арабија обнови 50 отсто од производството на нафта кое беше намалено со нападот на рафинеријата, изјави министерот за енергетика, принцот Абдулазиз бин Салман....

Цената на нафтата се зголеми, САД подготвени со резервен план

Цената на нафтата на светските берзи се зголеми за 10 отсто, при што американскиот претседател Доналд Трамп нареди отворање на нафтените резерви со цел...

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападите во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска закана за регионалната безбедност. -...