1.5 C
Skopje
19.1.2020 - 21:18

Ознака: нафта

Црна Гора ќе бара нафта на дното на Јадранот

На почетокот на февруари следната година планирано е да се започне со дупчење на две локации на црногорското подморје, кои ги истражуваат копаниите „Ени“,...

„Роснефт“: САД интензивно ја користат енергијата како политичко оружје

САД интензивно ја користат енергијата како политичко оружје и санкциите или заканата со нив имаат деструктивен ефект врз пазарот, изјави директорот на „Роснефт“, Игор...

Државната нафтена компанија на Венецуела отвора канцеларија во Москва

Министерот за енергетика на Венецуела, Мануел Куеведо, изјави дека државната нафтена компанија „ПДВСА“ овој мецес ќе отвори канцеларија во главниот град на Русија, Москва,...

Кој ќе ја добие нафтата на Венецуела?

Иднината на Венецуела е многу неизвесна, во време кога нивниот претседател Николас Мадуро се соочува со притисок од национален, но и меѓународен карактер за...

САД го обвини Иран за оштетените нафтени танкери во Оманскиот Залив

Американски истражувачи веруваат дека Иран или групи поддржани од оваа земја искористиле експлозиви за да оштетат четири бродови во близина на Обединетите Арапски Емирати...

Нападот врз нафтените постојки во Саудиска Арабија ги зголеми цените на...

Цените на нафтата нагло скокнаа по објавувањето на веста за нападот што го извршија беспилотните летала врз пумпите за нафта во Саудиска Арабија. Цената на...

Иранскиот министер за надворешни работи во посета на Индија по санкциите...

Иранскиот министер за надворешни работи, Џавад Зариф, во вторник ќе одржи разговори со својот индиски колега во главниот град на Индија, откако Њу Делхи...

Земјоделците на чекор до зелена нафта

Со платежни картички и повеќекратно земјоделците наскоро ќе можат да купуваат само еуродизел-гориво за земјоделска механизација. Околу 55 илјади земјоделци првпат ќе бидат опфатени со...

Пазарот на нафтени деривати без контрола од државата

Трговците со нафтени деривати сами ќе ги определуваат цените поради правниот вакуум, а по донесувањето на новата методологија, регулаторот секој понеделник ќе ги определува...

Трамп полека ги доближува САД кон воен судир со Иран?

Кампањата на американскиот претседател Доналд Трамп за максимален притисок врз Иран и најновиот обид за „дипломатија со воени бродови“ може да предизвика екласација на...