-1.9 C
Skopje
23.1.2020 - 22:42

Ознака: нафта

Морнарицата на Чиле се справува со излеаната нафта во Пацификот

Морнарицата на Чиле беше распоредена на местото каде што вчера се излеаја 40.000 литри нафта во водите на јужен Пацифик, по инцидент на терминалите...

Иран остро реагира против предлогот за европска поморска мисија

Официјален Лондон соопшти дека европската поморска мисија треба да го заштити бродскиот транспорт во Персискиот Залив откако Иран на 19 јули заплени британски танкер...

Околу 40.000 литри нафта се излеа во водите на јужен Пацифик

Околу 40.000 литри нафта се излеа во водите на јужен Пацифик по инцидент на терминалите на рударска компанија на остров на јужна Патагонија, во...

Повторно врие во Ормутскиот Теснец

Иранската државна телевизија објави дека силите на Револуционерната гарда во Персискиот Залив заплениле странски танкер со 12 членови на екипажот обвинети за шверц на...

Европската Унија воведе санкции против Турција

Европската Унија наведува дека дупчењата што ги врши Турција во источниот Медитеран се незаконски, поради што ќе бидат преземени одредени мерки против официјална Анкара....

Се зголеми цената на нафтата

Цените на нафтата на меѓународните пазари денеска скокнаа кон 66 долари по големиот пад на резервите во САД и затворањето на нафтените платформи во...

Грчките вооружени сили на штрек, туристите го менуваат планот за летување

Клучното прашање што се разгледува во Атина е како да реагираат доколку Турција одлучи да спроведе сеизмички истражувања или дупчење, во рамките на континенталниот...

Соборувањето на американскиот дрон ги зголеми цените на нафтата

Поради страв дека САД ќе го нападнат Иран, цената на нафтата достигна 65 долари по барел за време на критичната ситуација на Блискиот Исток...

Силната позиција на Мадуро го намалува интересот на Трамп за Венецуела

Минатата зима, падот на венецуелскиот претседател Николас Мадуро беше сигурност за американскиот претседател Доналд Трамп. За него, тоа ќе беше брза дипломатска победа во...

Зошто Ормутскиот Теснец е исклучително важен?

Скорешните напади на двата танкера со нафта во Ормутскиот Теснец разгореа светска дебата за стратешката положба на заливот, како и за неговата клучна улога...