2.2 C
Skopje
12.12.2019 - 8:13

Ознака: нафта

Силната позиција на Мадуро го намалува интересот на Трамп за Венецуела

Минатата зима, падот на венецуелскиот претседател Николас Мадуро беше сигурност за американскиот претседател Доналд Трамп. За него, тоа ќе беше брза дипломатска победа во...

Зошто Ормутскиот Теснец е исклучително важен?

Скорешните напади на двата танкера со нафта во Ормутскиот Теснец разгореа светска дебата за стратешката положба на заливот, како и за неговата клучна улога...

Опасност од отворање на „пандорината кутија“ на Блискиот Исток

Претставници на кинеската влада предупредуваат дека светот не треба да отвора „пандорина кутија“ во Блискиот Исток, осудувајќи го притисокот што САД го вршат на...

Црна Гора ќе бара нафта на дното на Јадранот

На почетокот на февруари следната година планирано е да се започне со дупчење на две локации на црногорското подморје, кои ги истражуваат копаниите „Ени“,...

„Роснефт“: САД интензивно ја користат енергијата како политичко оружје

САД интензивно ја користат енергијата како политичко оружје и санкциите или заканата со нив имаат деструктивен ефект врз пазарот, изјави директорот на „Роснефт“, Игор...

Државната нафтена компанија на Венецуела отвора канцеларија во Москва

Министерот за енергетика на Венецуела, Мануел Куеведо, изјави дека државната нафтена компанија „ПДВСА“ овој мецес ќе отвори канцеларија во главниот град на Русија, Москва,...

Кој ќе ја добие нафтата на Венецуела?

Иднината на Венецуела е многу неизвесна, во време кога нивниот претседател Николас Мадуро се соочува со притисок од национален, но и меѓународен карактер за...

САД го обвини Иран за оштетените нафтени танкери во Оманскиот Залив

Американски истражувачи веруваат дека Иран или групи поддржани од оваа земја искористиле експлозиви за да оштетат четири бродови во близина на Обединетите Арапски Емирати...

Нападот врз нафтените постојки во Саудиска Арабија ги зголеми цените на...

Цените на нафтата нагло скокнаа по објавувањето на веста за нападот што го извршија беспилотните летала врз пумпите за нафта во Саудиска Арабија. Цената на...

Иранскиот министер за надворешни работи во посета на Индија по санкциите...

Иранскиот министер за надворешни работи, Џавад Зариф, во вторник ќе одржи разговори со својот индиски колега во главниот град на Индија, откако Њу Делхи...