-7.3 C
Skopje
22.1.2020 - 4:34

Ознака: нафта

Цената на нафтата се зголеми, САД подготвени со резервен план

Цената на нафтата на светските берзи се зголеми за 10 отсто, при што американскиот претседател Доналд Трамп нареди отворање на нафтените резерви со цел...

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападите во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска закана за регионалната безбедност. -...

Трамп го отвора природниот резерват во Алјаска за нафтените произведувачи

Администрацијата на Трамп ги финализира плановите за нафтените произведувачи да добијат пристап до дел од Националниот арктички резерват кој долги години беше заштитен, пренесува...

Иран ќе ослободи седум членови од запленетиот екипаж на британскиот танкер

Според информации од иранското Министерство за надворешни работи, Иран ќе ослободи седум члена од екипажот од британскиот танкер под британско знаме „Стена имперо“, запленет...

Цените на нафтата паднаа под 59 долари

Цените на нафтата на меѓународните пазари вчера паднаа под 59 американски долари, по влегувањето во сила на новите американски и кинески тарифи, предизвикувајќи загриженост...

Глобална потрошувачка на јаглен

Југоисточна Азија лани беше единствениот регион во светот во кој учеството на јаглен за производство на енергија се зголеми, според Меѓународната агенција за енергија...

Атина не го прима танкерот со нафта за Сирија

Грција Грција нема да му го олесни патот на иранскиот танкер да стигне до Сирија, вели алтернативниот министер за надворешни работи на Грција Милтиадис Варвициотис...

Грција нема да го прими иранскиот танкер

Грција денеска објави дека нема да го прими иранскиот танкер за кој се верува дека плови по Средоземното Море кон Грција, а кој го...

Британија се приклучува на американската мисија за заштита на нафтените танкери

Велика Британија ќе се приклучи на американската мисија за заштита на нафтените танкери во Персискиот Залив поради можноста за нивно запленување од иранската Револуционерна...

Морнарицата на Чиле се справува со излеаната нафта во Пацификот

Морнарицата на Чиле беше распоредена на местото каде што вчера се излеаја 40.000 литри нафта во водите на јужен Пацифик, по инцидент на терминалите...