Ознака: нафта

Европските нафтени компании би можеле да го намалат увозот на иранска...

Европските нафтени компании не ја исклучуваат можноста за намалување на увозот на нафта од Иран по американската закана со нови санкции, при што некои...

Во Венецуела повторно расте цената на нафтата

Во пресрет на одлуката на САД за враќање на санкциите кон Иран и продолжување на економската криза во Венецуела, цената на нафтата повторно расте...

Кризата во Венецуела ја зголеми цената на нафтата

Цените на нафтата пораснаа во понеделник на меѓународните берзи кон 76 долари, поттикнати од продлабочувањето на економската криза во Венецуела и очекувањето на американската...

Релативно високите цени на нафтата ќе траат до 2020 година

Цената на нафтата денеска изнесуваше околу 74 долари за барел, што претставува пад, но сепак е една од највисоките цени во изминатите три години. Порастот...

Трамп: ОПЕК е виновен за поскапувањето на нафтата

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја обвини Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) дека е одговорна за зголемувањето на цените на енергенсот. Трамп оцени...

Сириската криза ја поскапе нафтата

Цената на нафтата го достигна досега највисокото ниво во изминатите три години, откако претседателот на САД Доналд Трамп се закани дека ќе лансира проектили...

Некои размисли пред Велигден

1. Велат дека се слободоумни, носат маици со ликот на Че Гевара, а земаат пари, одработуваат и се восхитуваат на империјалистите. 2. Не запреа да...