6.9 C
Skopje
29.1.2020 - 17:11

Ознака: нафта

САД побараа сите земји да прекинат со увоз на иранска нафта

САД побараа од сите земји да го прекинат увозот на иранска нафта до 4 ноември, доколку сакаат да ги избегнат американските санкции воведени по...

Русија и Саудиска Арабија бараат од ОПЕК да произведува повеќе нафта

Русија и Саудиска Арабија вршат притисок врз ОПЕК за значително да се зголеми производството на нафта во јули, за да се надомести недостигот на...

Опозицијата за цената на бензинот, Вучиќ за народниот леб

За темата за евтиниот леб во Србија се молчи, затоа што го одразува нивото на сиромаштија во земјата Владата на Србија е подготвена да ја...

Зголеменото производство во САД и Русија ја намали цената на нафтата

Цените на нафтата на светските берзи денеска се намалија за 15 центи за барел брент нафта, кој сега се продава за 76,31 долар. Главни фактори...

Ангеловска – Бежоска: Поскапувањето на нафтата е очекувано и нема да...

Растот на цената на нафтата на светските берзи не се очекува да предизвика инфлаторни промени, оценува гувернерот на Народната банка на Република Македонија Анита...

Нафтата падна поради зголеменото американско производство, плановите на ОПЕК

Цената на нафтата забележа пад при отворањето на неделното тргување денеска, и покрај наближувањето на летото со вообичаено повисоката побарувачка во овој период. Брент нафтата...

Цените на црното злато сите ќе нѐ зацрнат

Едноставно решение нема, изборот ни е стеснет, а мора да се бараат најдобрите решенија за сите, не само за одредена категорија граѓани или бизниси....

Нафтата ќе ни ги изеде доматите

Постојаниот раст на цената на нафтата значително се одразува врз работата на земјоделците бидејќи, како што истакнуваат, цените на горивата имаат големо влијание врз...

Поскапувањето на нафтата го вклучи алармот кај транспортерите

Со сегашните цени на горивата, транспортерите работат на работ на рентабилноста, поради што има опасност да се затворат некои од малите фирми Растот на цената...

Цените на нафтата на највисоко ниво во изминативе 3.5 години

Ценита на нафтата достигаа највисоко ниво во последниве три и пол гоидни, како последица на драстичното намалување на нафтеното производство во Венецуела, растот на...