Ознака: нафта

ЕУ и понатаму е главен пазар за руската нафта

Санкциите кон Русија поради војната во Украина ги намалија испораките на руска нафта, иако помалку од очекуваното, а ЕУ беше главен извозен пазар за...

Бугарија бара од ЕУ двегодишно одложување, пред целосно да запре увозот...

Претседателот на Комитетот за енергетика на Народното собрание на Бугарија, Радослав Рибарски, за БТВ изјави дека Бугарија бара од ЕК за две години да...

Членките на ЕУ не се договорија за ембарго за увоз на...

Постојаните претставници на земјите-членки на ЕУ не успеаја да постигнат договор за ембарго за увоз на руска нафта. Покрај Унгарија, против забраната за руската...

ЕК: Санкциите врз руската нафта сега треба да ги одобрат земјите...

Европската Комисија разјасни дел од најавите на претседателката Фон дер Лајен за шестиот пакет санкции против Русија, кој предвидува рестрикции врз нафтениот сектор, јави...

ЕУ ќе ја исфрла руската нафта на „уреден начин“ во новиот...

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лeјен денеска нагласи дека ЕУ ќе воведе постепена забрана за руската нафта како одмазда за руските воени...

ЕУ подготвува санкции за руската нафта, но нема согласност од сите...

Европската Унија подготвува нови санкции за продажба на руска нафта и се надева дека ќе усвои ембарго на следниот состанок на Советот за надворешни...

Голем пожар во важно руско складиште за нафта

Голем пожар избувна во складиште за нафта во рускиот град Брјанск, пренесоа руските агенции, повикувајќи се на Министерството за вонредни ситуации. - Во 2 часот...

Унгарија нема да го поддржи ембаргото на рускиот гас и нафта

Унгарија нема да поддржи никакви санкции за руската нафта и гас, изјави денеска министерот за надворешни работи Петер Сијарто, повторувајќи го ставот на унгарската...

Зеленски: Руската нафта се плаќа со крв

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека европските земји кои продолжуваат да купуваат руска нафта заработуваат од туѓа крв. Во интервју за Би-би-си, Зеленски ги издвои...

Борел: ЕУ сè уште разговара за ембарго против Русија за нафта...

ЕУ сè уште нема донесено никакви одлуки за ембарго за нафта и гас против Русија, за таа можност сè уште се дискутира, изјави високиот претставник на Европската унија...