-6.2 C
Skopje
26.1.2022 - 9:35

Ознака: научници

Златото може да биде тајно оружје што ни треба против отпорноста...

Усовршувањето на антимикробните терапии со употребата на наночестички од злато досега претставуваше мака за научниците во борбата против бактериите. Во нова, заедничка соработка кинеските...

Научниците се загрижени за иднината на технологијата

НАСКОРО НЀ ОЧЕКУВА НОВА РОТАЦИЈА НА МАГНЕТНИТЕ ПОЛОВИ Земјиното магнетно поле ја опкружува нашата планета како невидлив штит и го штити животот од штетното сончево...

Научници снимија загрижувачко топење на мразот на Гренланд

Џош Вилис, научник на НАСА, леташе над Гренланд и го набљудуваше овој поларен свет од стопен мраз и темни базени со вода. Кон средината...

Брзата храна не мора да предизвика дебелеење

Американски научници За храната со висок гликемиски индекс (која вклучува брзи јаглехидрати) се смета дека нема поголема веројатност да предизвика зголемување на телесната тежина во...

Група научници бараат нова истрага за потеклото на коронавирусот

Заедничката студија на Кина и Светската здравствена организација за коронавирусот не дала веродостојни одговори за тоа како започнала пандемијата и потребни се поригорозни истражувања,...

Македонски научници на листата со најцитирани и највлијателни научници на светско...

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со дел од македонските научници кои се на листата со најцитирани и највлијателни научници на светско ниво од...

СЗО испраќа тим научници да го испитаат потеклото на ковид-19 во...

Тим од 10 меѓународни научници следниот месец ќе отпатува во кинескиот град Вухан за да го испита потеклото на ковид-19, соопшти Светската здравствена организација. Кина...

Кинески научници пронајдоа фосил стар 500 милиони години

Кинески научници пронајдоа фосилизиран трилобит во провинцијата Шандунг, кој датира од пред 500 милиони години, објави кинеската новинска агенција „Синхуа“. Институтот за геологија и палеонтологија...

Американски научници беа позитивни на тестовите, но не поради вирусот

Научниците кои работат со безопасен генетски материјал откриле дека нивното истражување може да ги контаминирало тестовите за коронавирус Во средината на јуни, Тимоти Ваниер, генетичар...

6.000 научници од светот потпишаа изјава против повторно воведување карантин

Илјадници светски научници и здравствени експерти потпишаа изјава против повторно воведување на карантин. Скоро 6.000 експерти веруваат дека таквата мерка може да има разорно влијание...