Ознака: Наука

Триумф на корупцијата

Спектакуларното уривање на врвот на владиниот план за борба против корупцијата веќе го видовме, а зад урнатините се покажа и целата мрежа на непотистички...

Информациската револуција во образованието, науката и во технологијата

Пишува: Проф. д-р Георги М. Димировски Во изминатата деценија, светот се изненади и сѐ повеќе и повеќе се фасцинира од сериозниот напредок на НР Кина во...

Јапонските научници се впуштија во контроверзно истражување за создавање на органи

Јапонските научници ќе создаваат човечки органи кои ќе растат во ембриони на животни откако владата на Јапонија одобри контроверзно истражување на матични клетки, пренесува...

Науката и статистиката помагаат во сѐ повеќе спортови

Сите врвни тенисери користат анализирани податоци, но не сакаат многу да зборуваат за тоа, вели Германецот Александар Зверев. Спортската аналитика прво се појави во...

Прво истражување на култот кон светите мошти во науката

Во македонската наука култот кон моштите на светителите, но и воопшто, на христијанските реликвии што се чуваат или се однесени од нашата земја во...

Кинеска симулација на животот на Марс во стилот на „Војна на...

Околу сто тинејџери во Кина ја тестираа својата издржливост во текот на пет часа поминати во колонија која ја симулира пустинската површина на Марс....

Кејти Буман стана симбол на откритието што го одушеви светот

Тајм Се работеше во мала и топла просторија. На судбоносниот ден минатото лето, Кејти Буман заедно со тројца истражувачи работеа во мала просторија на универзитетот...

Македонскиот јазик, науката и достоинството

Јоргос Бабиниотис е заслужен и почесен професор по лингвистика на Универзитетот во Атина и поранешен ректор и министер за образование. Читаме: „Предавајќи им на...

Науката е скапа, но мозокот е двигател на секое општество

Теута Ѓуладин-Хелон, докторка на науки по јавно здравје во градот на „Битлси“ Денес, како што тоа е случај и во фудбалот, кошарката или во ракометот,...

Револуционерно лабораториско откритие го разјаснува создавањето на универзумот

Научници и истражувачи успеаја да создадат микронски капки од материјата која некогаш го исполнувала целиот универзум, пренесува британски „Гардијан“. Овие необични капки материја се...