Ознака: Наука

Прво истражување на култот кон светите мошти во науката

Во македонската наука култот кон моштите на светителите, но и воопшто, на христијанските реликвии што се чуваат или се однесени од нашата земја во...

Кинеска симулација на животот на Марс во стилот на „Војна на...

Околу сто тинејџери во Кина ја тестираа својата издржливост во текот на пет часа поминати во колонија која ја симулира пустинската површина на Марс....

Кејти Буман стана симбол на откритието што го одушеви светот

Тајм Се работеше во мала и топла просторија. На судбоносниот ден минатото лето, Кејти Буман заедно со тројца истражувачи работеа во мала просторија на универзитетот...

Македонскиот јазик, науката и достоинството

Јоргос Бабиниотис е заслужен и почесен професор по лингвистика на Универзитетот во Атина и поранешен ректор и министер за образование. Читаме: „Предавајќи им на...

Науката е скапа, но мозокот е двигател на секое општество

Теута Ѓуладин-Хелон, докторка на науки по јавно здравје во градот на „Битлси“ Денес, како што тоа е случај и во фудбалот, кошарката или во ракометот,...

Револуционерно лабораториско откритие го разјаснува создавањето на универзумот

Научници и истражувачи успеаја да создадат микронски капки од материјата која некогаш го исполнувала целиот универзум, пренесува британски „Гардијан“. Овие необични капки материја се...

Генетски модифицирани бебиња – револуционерен или монструозен експеримент?

Кинески научник тврди дека го создал првото генетски модифицирано бебе во светот, што би можел да претставува голем чекор напред во науката, но и контроверзно...

Невработени 14 доктори на наука

На евиденцијата за невработени во Заводот за вработување на Црна Гора се наоѓаат 5.600 лица со факултетски дипломи, од нив 14 се доктори на...

Хокинг забележал значителен напредок во неговото животно истражување пред смртта

Објавено е последното научно истражување на познатиот теориски физичар и космолог Стивен Хокинг, во врска со неговата работа на објаснувањето за тоа што се...

Наука за изведување аут!

Улогата на аутите е потценета, за разлика од другите прекини на игра. Ако очекувате врвните професионални фудбалери да бидат изведувачи на аут од светска...