6 C
Skopje
15.11.2018 - 1:21

Ознака: НАТО

Проѕирно сценарио на ЕУ: добриот и лошиот полицаец

Тоа е она сценарио (или е остварување вистинска ролја) во кое за да се изјасни главниот лик или да постапи онака како што е...

Харадинај: Косово е вечно благодарно на НАТО

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај прими денеска 14-члена делегација, составена од поранешни воени лица и цивили, од повеќе држави, кои служеле во Косово по војната,...

Песков: Членството на Македонија во НАТО е нејзино суверено право

Приклучувањето на Македонија во НАТО е суверено право на земјата. Москва негува добри односи со Скопје, но се противи на приближувањето на Алијансата до...

Заев: ЕУ не бара бегалски кампови во Македонија

Премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и по вчерашните средби во ЕУ појасни дека ЕУ од Македонија не...

НАТО ја појасни процедурата за зачленување на Македонија

По конфузијата која владееше во јавноста околу процедурата за зачленување на Македонија, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ги појасни чекорите денеска по средбата...

Дипломатски спорови: Што остана да се реши на Балканот

Договорот за името на Македонија не ги покрива сите нерешени прашања на Балканот - границите продолжуваат да бидат голем проблем, пишува Би-Би-Си Њуз. Годината 2018...

Столтенберг: Македонија ќе се приклучи во НАТО по финализирање на договорот

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете раговори за пристапување, истакна генералниот...

Заев: Сојузот со НАТО ќе обезбеди сигурна иднина и економска благосостојба

- Да кажеме да на нашиот сојуз кој ќе обезбеди сигурна иднина, безбедност и економска благосостојба. Искуствата и стратегиските документи покажуваат дека земјите во...

ПЕС: Отворени перспективите на Македонија за членство во ЕУ и НАТО

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев кој, придружуван од заменик-претседателката на партијата Радмила Шекеринска се наоѓа во посета на Брисел, денеска учествуваше на...

Заев: Одлуките на ЕУ и НАТО за Македонија се важни за...

Одлуката за отворање пристапни преговори на Македонија со ЕУ и покана од Алијансата за влез на Македонија во НАТО, значи поголема безбедност и стабилност...