4 C
Skopje
16.1.2019 - 15:52

Ознака: НАТО

Македонија го слави добивањето на покана за членство во НАТО

Под мотото „Одиме напред, Македонија во ЕУ и НАТО“ денеска во 15 градови низ државата ќе биде прославено добивањето на поканата за пристапни преговори...

Шекеринска: Нема да дозволиме Русија да го опструира договорот со Грција

Македонија нема да и дозволи на Русија да го опструира Договорот со името со Грција, кој на Скопје му ја отвори вратата за влез...

Шекеринска: САД – Јадранската повелба ја исполнува својата мисија

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Загреб учествуваше на посебниот министерски состанок на САД – Јадранската повелба, прв состанок на кој Македонија како...

Ле Дријан: ЕУ ќе се бори против „дестабилизацијата“ на Трамп

Францускиот министер за надворешни работи Жан Ив Ле Дријан денеска изјави дека Европа ќе се бори против напорите на американскиот претседател Доналд Трамп да...

Столтенберг нѐ покани во НАТО, на кое му го предвиде и...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја покани Македонија да се зачлени во воената алијанса на која ѝ се наѕира крајот на постоењето, а...

Трамп ги убеди сојузниците за повеќе пари за НАТО

Повеќе држави се согласија на 33 милијарди долари. Заложбата на САД за НАТО останува многу голема. Прекрасно беше да се види степенот на добра атмосфера,...

Мицотакис: Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот

Претседателот на Нова демократија Кирјакос Мицотакис од парламентарната говорница упати остри критики и обвинувања до грчката коалициска Влада,  за време на расправата во Парламентот...

Македонија и официјално поканета во НАТО, фокусот сега на референдумот

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка,...

Вулин: Македонија и Србија немаат исти цели

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин му одговори на премиерот Зоран Заев за неговите изјави дадени во Брисел, велејќи дека Македонија и Србија немаат...