6 C
Skopje
13.11.2018 - 21:53

Ознака: НАТО

Анѓушев: Подобра соработка меѓу земјите од регионот за поголем раст во...

Доколку воспоставиме подобра соработка меѓу земјите во регионот, ќе соработуваме подобро и со Европската Унија. ЕУ се формираше на економски основи, а нејзини основачи...

Заев-Столтенберг: Пратениците донесоа голема и важна одлука

Премиерот Зоран Заев денеска имаше телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кој изрази поддршка и честитки за успехот во понатамошна имплементација...

НАТО ги започна најголемите воени вежби од крајот на Студената војна

Во Норвешка денеска почнаа најголемите воени вежби на НАТО од крајот на Студената војна со примена на хипотетичко сценарио за повторно воспоставување на суверенитетот...

НАТО е за актуелниот мандат на КБС

НАТО ги поддржува Косовските безбедносни сили (КБС) во нивниот сегашен мандат, а ако тој мандат се смени, Северноатлантската алијанса ќе мора да го преиспита...

Промена на мандатот на КСБ со целосна консултација на сите заедници

НАТО порача дека за секоја промена на мандатот на Косовските сили за безбедност (КБС) е важна целосна консултација со сите заедници на Косово, како...

Вучиќ: Недостигаше нешто во понудата на ЕУ до Македонија за референдумот

По неуспехот на референдумот во Македонија и изборите во БиХ се охрабрувам да кажам дека имаме потреба од посилна ЕУ во регионот. Потребно ни...

Ќе има ли шанса по „последната шанса“?

Во текот на сиве овие месеци од потпишувањето на спогодбата во Нивици, колку што е интензивна поддршката на договорот од страна на високите функционери...

Поттурање со пепел – исповед за грешките

Дека и понатаму од страна на политиката се фрла прав и пепел во очите на народот, кој, види чудо, според мислењето на еминентни политичари...

Шекеринска: Очекуваме брзи, ефикасни и квалитетни преговори со НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска во Брисел, по официјалното отворање на процесот на пристапните разговори на Македонија со НАТО, оствари одвоени средби со...

Лавров: Се надевам оти НАТО ќе биде доволно мудро да спречи...

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, одговарајќи на прашањето дали воените вежби на НАТО во Европа претставуваат закана од трета светска војна, истакна дека...