Ознака: НАТО

Тешка колумна и литванското ембарго спроти мадридскиот НАТО-самит

Ова е една од колумните за кои имав голем проблем кога ги пишував и со тоа како да ги напишам. Во услови по фијаското...

Новиот стратешки концепт на НАТО ја загрижува Кина

Кина е многу загрижена поради импликациите на новиот стратешки концепт на НАТО, изјави постојаниот претставник на земјата при Обединетите Нации, Џанг Џун. - Кина посветува...

Столтенберг: Турција се согласи Финска и Шведска да станат членки на...

Турција се согласи да ги поддржи напорите на Финска и Шведска за влез во НАТО, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг. – Со...

Турција, Шведска и Финска потпишаа меморандум за прием на Шведска и...

Турција, Шведска и Финска денеска потпишаа меморандум за процесот на приклучување на Шведска и Финска во НАТО, јавува Анадолија. Меморандумот го потпишаа турскиот министер за...

Саливан: САД ќе најави нов долгорочен ангажман на копно, на море...

САД, на утрешниот Самит на НАТО, планираат „специфични најави“ за „нов и долгорочен воен ангажман на копно, на море и во воздух“ во Европа,...

Утре почнува Самитот на НАТО во Мадрид, за безбедноста задолжени над...

Околу 10 илјади припадници на безбедносните сили се распоредени низ Мадрид пред самитот на НАТО, на кој во следните два дена ќе се соберат...

Зајакнувањето на одбраната приоритет на НАТО

Според најавите, се очекува НАТО да постигне согласност за најзначајната ревизија на својата одбрана од ерата на Студената војна, вклучувајќи го шесткратното проширување на...

Пакет од мировни предизвици со воени извици

Во Мадрид, лидерите ќе го поддржат Стратегискиот концепт од 2022 година, кој ќе ги утврди заедничките позиции на НАТО, вклучувајќи и за Русија и...

Не колку се издвојува, туку како се трошат парите за воените...

Како што се приближува мадридскиот самит на НАТО закажан за крајот на јуни, сè погласна станува дебатата за тоа дали сојузниците трошат премалку за...

Лавров: ЕУ и НАТО формираат коалиција за војна со Русија

Европската унија формира коалиција со НАТО за борба против Русија, изјави денеска во Баку рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по разговорот со...