Ознака: НАТО

Иванов: На регионот му е потребно партнерство во безбедноста

Вистинскиот збор што му е најпотребен на нашиот регион во полето на безбедноста е партнерство што се постигнува со градење доверба заради веродостојни податоци,...

Внимателно со оптимизмот

Според дел од аналитичарите, чистата препорака од Европската комисија е повеќе политичка награда за да се реши проблемот со Грција околу името. Но тоа...

Димитров: И за Грција е добро Македонија да стане дел од...

Фокусирани сме на тоа да ги убедиме сите вклучително и соседна Грција дека е добро Македонија да стане сојузник во ЕУ и НАТО, не...

Стејт департмент: САД ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ и...

Американскиот Стејт департмент дава безрезервна поддршка за евроатлантската иднина на Македонија, откако земјата доби неусловена препорака од Европската комисија за започнување на преговори за...

Коѕијас: ПЈРМ во јуни нема да влезе во НАТО, нема доволно...

Убедување дека на следниот НАТО самит, Македонија нема да стане членка, бидејќи е краток временскиот рок, изрази шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во...

Столтенберг: Воздушните напади се „јасна порака“ до сириската Влада

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска оцени дека воздушните удари во Сирија, што во саботата ги извршија САД, Велика Британија и Франција, ја...

Пендаровски: НАТО не е единствена, но е најдобра алтернатива

Во неделното интервју за Радио Слободна Европа (РСЕ), националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски, вели дека, за разлика од ситуацијата пред самитот во Букурешт...

Пендаровски: НАТО не е единствена, но е најдобра алтернатива за Македонија

После сите компаративни анализи што може да ги извлечеме на таа тема, не можам да видам дека постои друга организација, во некој друг регион...

Трета светска војна?

Инаку, ако утре има избори, пардон... ако утре има војна, светска војна, јас ќе бидам на страната на Русија. А-ха, жими Есенин, Достоевски и...

НАТО: Хемиското оружје е закана за меѓународниот мир

Силно ја осудуваме употребата на хемиско оружје во Сирија, последниот случај беше застрашувачки. Тоа е закана за меѓународниот мир и безбедност, изјави генералниот секретар...